fbpx
SEO

SEO İpuçları ile Markanızı Hedef Kitlenize Nasıl Ulaştırırsınız?

Bir marka oluşturmak, markayı büyütmek ve hitap etmek istediğiniz kitleye markanızı duyurmak için çeşitli yollardan geçmek gerekir. Teknolojinin ne kadar ilerlediğine bakarsak bu çeşitli yollardan dijital ortamı ele alabiliriz. Konuyu daha da özelleştirirsek markayı duyurma ve tanıtma konusunda SEO’dan bahsetmek yerinde olacaktır. Dijital ortamda varsınız ama insanlar Google’da neden sizi bulmalı ve markanız hedef kitlenize nasıl ulaşacak?  İşte bu konuda SEO ipuçlarını incelemek gerekir.

Reklamlarla Google’da markayı duyurmaya başlayabilirsiniz. İnsanlar ürününüzü veya hizmetinizi aradığında karşılarına çıkarsınız. İşte burada önemli olan nokta insanlar sizi aradıklarında ürününüz mü ön planda markanız mı ön planda? Uzun vadeli düşünüldüğünde kesinlikle markanızın ön planda olması gerekir. Peki bunu nasıl sağlayacaksınız? Dijital ortamda çoğu sorunun cevabı gibi bunun da sonucu SEO ‘ya doğru uzanır. Bu bağlamda SEO ipuçlarına bakarsak kaliteli içerikler ve daha birçok kriter markanızı ön planda tutmanızı sağlayacaktır. İşte başlıyoruz.

Google’da sizi nasıl ararlar, markanız nasıl hafızalara kazınmaya başlar?

SEO İpuçları: Bilgilendirici Aramalar

seo bilgilendirici aramalar

Bir ürün sattığınızı varsayalım. Örneğin; farklı markaların bilgisayarlarını satan bir firmasınız. Onca teknoloji firması varken bir de siz kendi markanızı bilgisayar satışı konusunda duyurmak istiyorsunuz. Google Ads ve sosyal medya reklamlarıyla belki de sıkça hedef kitlenize ulaşıyorsunuz. Fakat insanlar markanıza değil ürününüze odaklı. O halde web sitenizde kaliteli içeriklerle insanlara bir şekilde doğal yollardan ulaşma eğilimine gitmelisiniz. Tabi ki burada anahtar kelimeleri kullanmak da önemli bir ölçüttür. Kullanıcılar bilgisayarlarla ilgili nasıl aramalar yaparlar, neler öğrenmek isterler ve bunları arama motorlarına ne şekilde sorarlar bunları düşünüp harekete geçmek gerekir. Örneğin;

  • Grafik tasarım için hangi bilgisayarları tercih edebilirim?
  • Bilgisayar alırken yapılan hatalar nelerdir?
  • 3000-5000 TL aralığında laptop tavsiyeleri
  • En iyi laptop hangisidir?
  • Mimarlık öğrencisi hangi laptopu almalı?
  • Masaüstü bilgisayarlarda hangi markalar daha iyi performans gösterir?

gibi kullanıcıların en çok arama yapabileceği soruları kaliteli ve özgün içeriklerle besleyerek doğal yollardan aranma ve bulunabilme hacminizi artırabilirsiniz. Böylece insanlar aradıkları sorulara buldukları cevaplarla sizin markanızı hafızaya almaya başlarlar. Reklamlarınızı gördükleri zamanda üründen ziyade markanızı da hatırlamaya başlarlar. Böylece rakiplerinizin de önüne geçmeye başlarsınız. Bu aşamada dönüşüm oranınız az olabilir ama iz bırakmaya başlamışsınız demektir.

SEO İpuçları: İşlemsel Aramalar

seo işlemsel aramalar

Bilgisayar ve bilgisayar aksesuarları satışı yapan marka üzerinden devam edelim. Arama motorları için önemli olan işlemsel aramalar nelerdir? Artık ürün almaya karar vermiş müşteri kitlesine hitap ettiğinizi varsayıyorum. Bir kere müşteriyi cezbedecek sorgulara cevap vermelisiniz. Örneğin;

  • X marka bilgisayar satın al
  • 3000-5000 TL aralığında en iyi laptop
  • Online bilgisayar satın al

Gibi müşterilerinizi ürün ve hizmetlerinizi satın almaya teşvik edecek eylem çağrı cümlelerini kullanmalısınız.

SEO İpuçları: Navigasyon Aramaları

seo navigasyon aramaları

Navigasyon aramaları direkt olarak müşterilerin nokta atışı sizi bulmak istedikleri evredir. Markanız artık biliniyor, sattığınız ürün ve hizmetlerle tanınıyorsunuz. Artık Navigasyon aramalarında müşterileriniz sizi markanızın ismiyle arama motorunda arayacak. İşte bu aşamada gerçekten sorunsuz çalışan bir web sitenizin olması gereklidir. Açılış hızı iyi, mobil uyumlu, satın alma kısımlarında hatalarla karşılaşılmayacak mükemmel bir web siteniz varsa artık markanız olumlu anlamda dijital ortamda var demektir.

Sonuç olarak SEO ipuçlarını doğru uyguladığınız takdirde hedef kitlenize markanızı en iyi şekilde ulaştırabilirsiniz. Seo açısından web sayfasının düzgün olması Google’da anahtar kelimelerinizle arama yaptığınızda ilk sayfalara ulaşmanızı sağlar. Bu sebeple arama motoru sonuçlarında belli bir seviyeye gelebilmek için web sitenize yeni içerik ekleyerek bir başlangıç yapabilirsiniz. Seo çalışmalarında önemli bir kriter olan site içi SEO’nun başarılı bir şekilde yapılmasının arama motorları tarafından farkedilmenizi sağlayacağından emin olun. Bu aşamada web siteniz için Site İçi SEO Teknikleri yazımızı bir rehber niteliğinde okumanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu