fbpx
Sosyal Medya
Trend

Facebook Özel Dönüşüm Nedir ? Nasıl Oluşturulur ?

Facebook Özel Dönüşüm Nedir ? Nasıl Oluşturulur? daha önce Business Manager üzerinde gördünüz fakat bir bilginiz yok mu? Özel dönüşümleri hedefleyerek reklam vermediyseniz bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Genelde tüm firma veya marka sahipleri reklam vermek istediklerinde Instagram uygulaması üzerinden “Tanıtım Yap” yolunu izleyerek en yalın reklamları çıkarlar ve geri dönüşlerinin muhteşem olmasını beklerler. Bu yolu izlediniz reklam verdiniz ve dönüş alamadıysanız yazıyı okumaya devam etmelisiniz.

Dönüşüm sitemiz üzerinde bir formun doldurulması, bir sayfanın ziyaret edilmesi veya sepete ürün atma gibi olayları ifade eder. Özetle dönüşüm kullanıcıların sitemizde gerçekleştirdiği olayların sonucunu ifade eder. Sepete ürün ekleyen kullanıcılar, bir formu dolduran kullanıcılar, X ürününü ziyaret eden kullanıcılar v.s bir çok olayı dönüşüm diye adlandırabiliriz.

Özel dönüşüm oluşturabilmeniz için sitenize Facebook Pixel kurulumu yapmalısınız.  Facebook Pixel Kurulumu Nasıl Yapılır ? yazımızı okumak isterseniz https://www.wiwidigi.com/facebook-pixel-nedir-facebook-pixel-kurulumu/ linki ziyaret edebilirsiniz.

Facebook Özel Dönüşüm Nasıl Oluşturulur ? 

Facebook özel dönüşüm oluşturabilmek için Facebook Busines Manager üzerinde tüm kurulumları yapmış olmanız gerekmektedir.

  • Facebook Business Manager hesabımıza giriş yaptıktan sonra sol üst menü çubuğuna tıklayıp “Olay Yöneticisi” kısmına geliyoruz.

Facebook Özel Dönüşüm

  • Açılan sayfada sol menüde “Özel Dönüşümler” kısmına tıklayalım.

Facebook Özel Dönüşümler Nedir?

  • Sağ üst kısımda bulunan “Özel Dönüşüm Oluştur” butonuna tıklayalım

Facebook Özel Dönüşüm Oluşturma

  • Teklif Al sayfamızı ziyaret eden kullanıcıları bir özel dönüşüm olarak ekleyeceğimizi varsayarak aşağıdaki adımları izleyelim

Özel Dönüşüm Teklif Al

  • Oluştur dediğimizde artık teklif al sayfamızı ziyaret eden kullanıcıları bir data havuzunda toplamaya başlayacağız. Burada dikkat etmemiz gereken kısım şunu içerir veya buna eşittir koşuludur. Şayet buna eşittir derseniz sayfa linkinizin tamamını kopyalayıp yapıştırmanızı tavsiye ederim. Linkin bir kısmını alacaksanız benim gibi şunu içerir koşulunu seçebilirsiniz.

Evet toplamaya başladık bu bizim için neyi ifade ediyor dediğinizi duyar gibiyim. Potansiyel müşterileri kritik sayfalarımızı ziyaret eden kullanıcılar şeklinde tanımlayabiliriz. Artık bu kişilere dönüşüm reklamı çıkarak yeniden hedefleyebiliriz.

Ben sadece sitemizde belirli bir sayfayı ziyaret eden kullanıcıları bir havuzda toplamak istedim. “Kategori” kısmından sepete ürün ekleyenler şeklinde veya ilgili dönüşümleri seçerek kendinize uygun özel dönüşümü kurabilirsiniz.

Özel Dönüşüm ile Dönüşüm Reklamı Verme

Dönüşüm reklamı oluşturma adımlarını devam edip Reklam Seti > Dönüşüm adımına geldiğinizde aşağıdaki gibi daha önce oluşturmuş olduğumuz “Teklif Al” dönüşümünü görüyor olacaksınız. Şayet dönüşüm kısmında olaylar kayıt edilmeye başlanmışsa yeşil olarak görebilirsiniz.

Böylece Teklif Al sayfamızı ziyaret eden kullanıcılara reklamlarımızı göstererek potansiyel müşterilerimize reklamlarımızı gösterebiliriz.

Sonuç

Facebook Özel Dönüşüm Nedir ? Nasıl OIuşturulur? sorularının cevaplarını adım adım uygularak sizlere anlatmaya çalıştım umarım faydalı olmuştur. Siz de sitenizde önemli bulduğunuz sayfaları veya olayları belirleyip özel dönüşümler oluşturarak reklamlarınızı verebilirsiniz. Bu yolu izlediğinizde geri dönüşlerinizin daha olumlu olduğunu göreceksiniz.

Dijital Pazarlama konusunda desteğe ihtiyacınız varsa Dijital Pazarlama Eğitimi alarak ileri düzey optimizasyon ve reklam verme tekniklerini öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki iletişim formu üzerinden bizlere tüm sorularınızı iletebilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu