fbpx
SEO

Seo’yu Müşterilerinize Nasıl Anlatırsınız?

SEO, verdiği hizmetin ne olduğunu nasıl yapılması gerektiğini tam olarak bilen biri için oldukça keyiflidir. Çünkü bir emek karşılığında amacınıza yavaş yavaş ulaştığınızı görmek sizi de müşterinizi de mutlu edecektir. Başta verdiğiniz tutarlı vaatler gerçekleşmeye başladıkça yaptığınız işi daha da seveceksiniz. Evet, bu aşamada müşterinize de SEO’yu sevdirmeniz artık mümkündür. Ama peki yeni müşterilere ve hiç bilmeyen birilerine SEO hizmetini nasıl anlatırsınız ve onları nasıl ikna edersiniz?

Dijital Ortamda Neden Rekabete İhtiyaç Olduğunu Anlatın

Belli bir kuşaktan öncesi aslında dijital dünyada var olmayı olmazsa olmaz olarak düşünmez. Oysa artık gerçekten de dijital ortamda herkesin sizi bulabileceği bir platformda bulunmak şarttır. Eee, hal böyle olunca sen buradasın, ben buradayım, o burada derken… İşler kızışır ve dijital ortamda bir şekilde rekabet başlar. Bunu müşterilerinize bir yarış olarak ifade edebilirsiniz. Neticede websitesiyle var olmak kolay ama sizi arayan insanların bulması zor. Birbirine karşı değil de birbiriyle yarışan tatlı bir rekabet ortamından bahsediyoruz. Ortaköy kumpircilerini düşünün. Yanyana hep aynı ürün. Ama siz bir tanesini seçeceksiniz, neye göre seçersiniz? Ya da daha önce biliyorsunuzdur hangisi en iyi onu tercih edersiniz ya da  hiçbir fikriniz yoksa onların söylemlerine kendilerine çekmelerine, aslında kendi reklamlarına göre bir tercih yaparsınız.

İşte dijital ortamda da öyledir. Kim arama motorlarında aradığınız hizmeti en güzel şekilde size yansıtıyorsa işte siz de onu tercih edersiniz. Bir şekilde farklı olmak, fark yaratmak şart!

Websitelerinde  Neden Kaliteli İçerik Olması Gerektiğinden Bahsedin

Ortaköy kumpircilerinden bahsetmişken aynen devam edelim. Birini tercih ettiniz, kumpirin malzemelerini seçiyorsunuz. Bunu tıpkı girdiğiniz web sitelerinin içeriklerini okuyup, fotoğraf/videolarını değerlendiriyormuş gibi hissedebilirsiniz. Kumpiri aldınız ve bir kaşık ağzınıza attınız, ekşimsi bozuk bir tat! Bir daha alır mısınız o dükkandan? Hiç sanmam. Peki girdiğiniz web sitesinde sizi hiç tatmin etmeyen, cümleleri bozuk, görselleri bulanık, sayfaları bir türlü yüklenemeyen içerikler… Bir daha bu web sitesini ziyaret eder misiniz? İşte bu noktada kaliteli içerik ve kaliteli bir web sitesinin olma gerekliliği ortaya çıkıyor. Sizce müşteriniz bu durumda da ikna olmaz mı?

Kaliteli İçerik- İyi bir web sitesi

Seo’nun Devamlı Olması Gerektiğine İkna Edin

SEO çalışması yaptım bitti gibi bir hizmet asla olmadı olmuyor. Çünkü siz çalışırken rakipler de asla boş durmuyor. Aynı şekilde onlar da emek sarf ediyor. Dolayısıyla hem site içi hem site dışı çalışmalara aktif olarak sürekli devam edilmelidir. Belli bir süre ara verildikten sonra site bulunduğu konumdan hemen geri sıralara düşmeye başlamaz ama belli bir süre sonra trafiğin azalmaya başladığını gözlemleyebilirsiniz. Bu da verilen onca emeğin sil baştan tekrar yapılması gerektiği gibi bir durum oluşturur.

  • SEO, dijital ortamdaki doğallıktır, organikliktir. Hani deriz ya bunlar hayatımızdaki doğal olaylar, olması gereken şeyler vs diye. İşte bu nedenle SEO’yu hayattan örneklerle ilişkilendirerek müşterilerimize anlatmalıyız ki karşımızdaki kişi de tatmin olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu