fbpx
Sosyal Medya
Trend

Facebook Pixel Nedir? Facebook Pixel Kurulumu

Facebook Pixel nedir ? Kurulumu nasıl yapılır ? Remarketing için neden önemlidir tüm detaylar yazımızda.

Facebook Pixel Nedir ?

Instagram ve Facebook üzerinden reklam veriyorsanız mutlaka sitenize entegre etmeniz gereken basit bir javascript kod parçacığıdır. Sitemize koyacağımız bu kod parçacığı sayesinde reklamlarımızdan gelen kişileri izlemeye alırız. Tüm dönüşümlerimizi, hedef kitlemizi analiz edebilir yeniden pazarlama(remarketing) yapabiliriz.  Bütçenizi en iyi şekilde optimize ederek raporlama yapmanıza da kolaylık sağlar.

Facebook Pixel Nasıl Kurulur ?

Şimdi adım adım piksel kodunun nasıl sitemize entegre edileceğini anlatacağım. facebook.com üzerinden hesabınıza giriş yaptıktan sonra www.facebook.com/manage linkine gidiyoruz. Facebook logosunun yanındaki “Reklam Yöneticisi” başlığına tıklıyoruz ve “Olay Yöneticisi” kısmına geliyoruz.

Facebook Pixel Nedir ?

Aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılacaksınız. Başla diyerek adımları izleyeceğiz.

Facebook Piksel Kurulumu

Aşağıdaki ekrandaki gibi Pixel’inize bir ad vermeniz istenecektir. (Herhangi bir ad girererek devam edebilirsiniz) Facebook pixel kurulumunuza yardımcı olması adına sitenizin Url bilgisini de ikinci kutucukta giriş sağlayabilirsiniz.

Facebook Pixel Hakkında

Bilgileri doldurup devam dedikten sonra oluşturmuş olduğunuz piksel kodunun sitenize entegre edilmesi konusunda 3 adım sunulacaktır. (Aşağıdaki ekran gibi.👇)

Facebook Pixel'i Neden Kullanmalıyım ?

  1. Şayet ortak bir platform kullanıyorsanız. Örnek Wordpress, Opencart v.s gibi bu adımı seçerek hiç kod bilgisi bilmeden de entegrasyonunuzu adımları izleyerek kolayca tamamlayabilirsiniz. Ben şimdi çok kullanılması sebebiyle Wordpress üzerinden kuruluma devam edeceğim. Dolayısıyla adım 1 ‘i seçiyorum.

Detaylı Facebook Pixel Kurulumu

Yukarıdaki gibi gelişmiş eşleştirmeyi seçerek devam ediyorum. Wordpress sürümünüzün 4.4 üstü olması gerektiğine dair uyarı vermekte. Wordpress bu işlemi plugin üzerinden yaptığından yeşil indir butonuna basarak plugini bilgisayarımıza indiriyoruz.

Devam diyoruz ve sitemizin yönetim paneline giriş yapıyoruz. Bir sonraki adımda da eklentiler ve yeni eklenti kısmına gelmemiz gerektiğini göreceksiniz.

Bilgisayarımıza indirmiş olduğumuz zip’li dosyamızı eklenti ekle diyip ekliyoruz. Başarılı bir şekilde kurulum tamamlandıysa eklentiyi etkinleştir diyoruz.

Adım Adım Facebook Pixel Kurulumu

Facebook üzerinden PixelId’niz v.s otomatik olarak entegre olacaktır. adımları devam ederek kurulumu tamamlıyoruz. Facebook kurulum aracını kullanarak herhangi bir butonu herhangi bir sayfayı ziyaret edenleri de olay olarak ekleme yapabilirsiniz.

Kurulumunuzun başarılı olup olmadığını test etmek için “Olayları Test Etme” alanını kullanabilirsiniz. İnternet sitenizin Url’ini girerek olaylarınızın başarı ile geldiğini görebilirsiniz.

Facebook Pixel Olay Kurulumu

Kurulum ekranın 2. adımını seçerseniz pixel kodunuzu direk görebilirsiniz. Kod bilgisi gerektirdiğinden sitenizin hangi sayfasını izlemek istiyorsanız piksel kodunuzu o sayfanızda <head></head> tagları arasına yerleştirmelisiniz.

Facebook Piksel Kodunu Yükleme

Sonuç

Şayet bir e-ticaret siteniz varsa pikselde sepete atanları veya kredi kartı ödeme ekranını ziyaret edenleri, bir Url’ i, herhangi bir butona tıklayanları da kurulumu daha detaylı yaparak toplayabilirsiniz. E-ticaret siteleri için piksel kurulumu ile alakalı daha detaylı bir yazı yazmayı da düşünüyorum.

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıları artık bir havuzda biriktirmeye başlamış oluyorsunuz. Böylece hedef kitlenizi daha iyi analiz edebilir, bu hedef kitlenize benzer hedef kitleler oluşturabilir, en önemlisi de yeniden pazarlama için bu kitlenizi kullanabilirsiniz. (Piksel kurulumu yapıldıktan sonra dataların toplanması ve bu verilerin yeniden pazarlama için kullanılması site trafiğinize göre değişiklik gösterecektir.)

Şimdilik bu yazımızı burada sonlandırıyorum. Bir sonraki yazımızda kurmuş olduğumuz piksel ile nasıl yeniden pazarlama (remarketing) yapabiliriz onu anlatıyor olacağım. Sorularınız olursa aşağıdaki yorum alanını kullanarak bana ulaşım sağlayabilirsiniz.

Facebook Pixel kurulumunu yaptık ve artık data toplama zamanı. Datalarınızın toplanması ile E-ticaret Satışları 10 Adımda Nasıl Artırılır? sende merak ediyorsan hemen bu yazıyı da okumalısın.  https://www.wiwidigi.com/e-ticaret-satislari-10-adimda-nasil-artirilir 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu