fbpx
SEO
Trend

İçerik Oluştururken Dikkat Etmeniz Gereken 7 İpucu

SEO için en önemli konulardan olan içerik üretimi hakkında bugün sizlere dikkat etmeniz gereken 7 ipucundan bahsetmek istiyorum. BERT güncellemesinin de gelmesiyle anahtar kelimeye odaklanmak yerine içeriğe odaklanmanın doğru olduğunu söylemek artık çok net mümkündür. BERT güncellemesi hakkında bilgi almak istiyorsanız daha önce yazdığımız yazımıza göz atmanızı tavsiye ederim. https://www.wiwidigi.com/google-bert-guncellemesi/

Yapay zekanın da gücüyle son zamanlarda arama sonuçlarına baktığımızda içeriği zengin ve tamamen bilgi odaklı siteleri sıralamalarda ödüllendirdiğini görmeye başladık. Şimdi madde madde dikkat etmeniz gereken ipuçlarını açıklamaya çalışacağım.

1) Müşteri Kitlenizi İyi Analiz Edin

Doğru kişilere ulaşmak ve hedef kitlemize erişmek için kullanıcıların ne istediklerini, kim olduklarını ve ne aradıklarını çok iyi analiz etmemiz gerekmektedir. İçerik oluştururken çoğu kişinin bu maddeyi göz ardı ettiğini görmekteyim. İçerik oluşturmak için yazmak yerine kullanıcılara çözüm olabilecek içeriklere odaklanmamız gerekmektedir.

Müşteri Kitlenizi İyi Analiz Edin
Müşteri Kitlenizi İyi Analiz Edin

İçerik oluştururken kendinize sormanız gereken sorulardan birkaçı şu şekilde olmalıdır.

  • Kullanıcı arama yaptığında karşılaştığı sorunları veya aradıklarını sitenizde bulabiliyor mu ?
  • Bu sorunlar veya cevaplar nelerdir ? Neden sorunlarına daha önce cevap bulamadılar ?
  • Bu sorunları tekrar yaşamamak adına ne gibi önlemler almalıdırlar ?
  • İçerik oluştururken 7 ipucu diye oluşturduğum bu yazıda daha önce duymadıklarınıza odaklandığım gibi siz de içeriklerinizi oluştururken kullanıcılara duymak, okumak istediklerini sunmalısınız.
  • Bu yazıyı buraya kadar okuduğunuza göre içerikteki detayların sizi heyecanlandırdığını fark ediyorum. Merakla okumaya devam etmenizi tavsiye ederim. 🙂

2) Anahtar Kelimeniz ile Sayfalarınız Alakalı Olmalı

Arama motorları kullanıcılara daha iyi deneyim sunabilmek için arama sonuçlarını sürekli geliştirmektedir. 2020 yılındaki güncellemelerde de bu alanlarda iyileştirmeler olduğunu görebiliyoruz. Örnek verererek açıklamam gerekirse “İzmir’de gezilecek yerler” diye arama yapan bir kullanıcıya İzmir seyahat turlarını açıklayan ve seyahat turu satan bir sayfa ile erişmemiz mümkün olmayacaktır. Kullanıcıların ne aradıklarını ve odaklanmamız gerekenlerin neler olduğunu bulabilmek için anahtar kelimenizi Google’a yazarak ilgili aramalar bölümünü mutlaka kontrol etmelisiniz.

izmir gezilecek yerler
izmir gezilecek yerler

Hatta bu bölümdeki ilgili aramaları da içeriklerinizde açıklayarak geçirmenizi tavsiye ederim.  İlgili aramalar bölümü bize içerik oluştururken kullanıcıların ne görmek istedikleri konusunda ipuçları vermektedir. Yukarıda ki görsel de gördüğümüz gibi “İzmir’de Gezilecek Yerler” şeklinde arama yaptığımızda ipuçlarını görebilirsiniz.

3) Konunuzda Uzmanlaşın

İçerik oluştururken bildiklerinize odaklanmalısınız ya da çok iyi araştırma yapmalısınız.  SEO konusunda doğru bir içeriğin üretilmesini ancak bu konuda uzman bir kişiden bekleyebilirsiniz. “Flutter nedir ?” (Mobil programlama dili) hakkında bir içeriği SEO uzmanı birisinden isterseniz mutlaka eksik bilgi olacağı için konunun uzmanı birisinden ya destek almalı ya da konunuzda çok iyi olduğunuz içerikleri üretmelisiniz. Arama yapan kullanıcılar sitenizi ziyaret ettiklerinde doğru ve detaylı bilgiyi görmek isteyeceklerdir. SEO uzmanı birisi mobil programlama dili hakkında bilgiyi eksik vereceğinden kullanıcılar sitenizde durmayacaktır. Elde ettiğiniz kullanıcıların sitenizi geri ziyaret etmeleri için de bu madde çok önemlidir.

Konunuzda Uzmanlaşın
Konunuzda Uzmanlaşın

4) İçeriklerinizi Bölerek Paylaşın

Sürekli ve düzenli içerik oluşturmak elbette ki çok önemlidir. Fakat üretmiş olduğunuz içeriklere trafik sağlamakta bir o kadar önemlidir. Kullanıcıları heyecanlandırıcı içerikler oluşturdunuz fakat trafik sağlayabilmeniz için paylaşım yapmanız gerekmektedir. Facebook, Instagram, Linkedin, Twitter gibi sosyal medya platformlarında içeriklerinizin başlıklarını koyarak paylaşım yapmalısınız. Eski içeriklerinize de böylece yeni kullanıcı trafiği çekebilir ve arama sonuçlarında da trafik almanızı sağlayabilirsiniz. Arama motorları sinyalleri alarak sizi fark edecektir.

İçeriklerinizi Bölerek Paylaşın
İçeriklerinizi Bölerek Paylaşın

5) Yüksek Kaliteli Görsellere Odaklanın

Kullanıcıları sitenizde daha fazla tutmak istiyorsanız görsellerinize ve kaliteli videolara mutlaka yer vermelisiniz. Her yerde görülen görselleri kullanıcılar artık görmek istemiyor. Farklı olmalısınız! Kendi marka görsellerinizi, videolarınızı, infografiklerinizi oluşturmalısınız böylece rekabette üstünlük sağlayabilirsiniz. Bulanık olamayan optimize edilmiş yararlı görselleri kullanıcılar sevecektir. İçeriklerinize eklediğiniz görselleri optimize etmek için “SEO için Görsel Optimizasyonu” yazımızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Yüksek Kaliteli Görsellere Odaklanın
Yüksek Kaliteli Görsellere Odaklanın

6) İçerik Optimizasyonu Araçlarından Yararlanın

İçeriklerinizin kullanıcı dostu, ilgi çekici ve tıklamaya değer olmasını analiz etmek için içerik optimizasyonu araçlarını kullanabilirsiniz. Anahtar kelime oranınız, içerik oluştururken odaklanmanız gereken kelimeler vs gibi bilgileri içerik optimizasyon araçlarını kullanarak elde edebilirsiniz.  Aşağıda içerik optimizasyonu için kullanmış olduğum bir kaç site ve uzantıyı bulabilirsiniz.

Hemingway EditorGrammarly, Coschedule, Semrush Online Checker

7) Yeniden Pazarlama (Remarketing) Yapın

Remarketing
Remarketing

Yeni kullanıcılar edinmek kadar elde ettiğiniz kullanıcıların sitenizi tekrar tekrar ziyaret etmesini sağlamakta çok önemlidir. Yeniden pazarlama ile yeni içeriklerinizi kullanıcılara göstermeniz ve trafiğinizi artırmanız mümkündür. Sitenize koyacağınız ufak bir script ile bunu yapmanız mümkündür. Birkaç yeniden pazarlama yapabileceğiniz alanı aşağıda sizlere sunuyorum.(Remarketing ile alakalı detaylı bir yazı da yazmayı düşünüyorum.)

 • Sosyal medya (Facebook, Instagram, Twitter v.s)
 • Push Notification
 • Google Ads

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu