fbpx
SEO

Link İnşası 2019

Yapay zeka kullanılması ile artık SEO sanıldığı kadar kolay değildir. Stratejiler belirlemeli adımlarınızı doğru ve doğal yollardan yapmalısınız. Şimdi 2019 da nasıl link inşası yapılabilir yazımızda biraz bahsedeceğim.

1-) Çözüm Sayfaları ile Doğal Yollar Geliştirin

2019 için en alakalı olan bağlantı kurma stratejisi, çözülmesi gereken sorunları belirleyip daha sonra bu sorunları çözen içerikler oluşturmaktır. Bu bir bağlantı kurma stratejisinin kalbi olabilir. Türkiye’de özellikle okuma oranının da giderek azaldığını göz önünde bulundurursak blog, içerik sitelerinin yerlerini artık sosyal medya(Instagram, Facebook, Youtube, Twitter v.s) siteleri aldı.

Hitap ettiğiniz kitlenize odaklının. Kitlenizin nerede olduğunu analiz edin ve siz de orada sorunları çözen içeriklerinizle yer alın. İçeriğinizi, hedef kitlenizin içeriğine uygun olacak şekilde oluşturun.

2-) Faydalı İçerikler Oluşturun – Yararlı Olun!

faydalı olun

Gerçekten insanlar için, müşterileriniz için, hedef kitleniz için içerik üretin ve bu içerikler yararlı ve fayda sağlayıcı olsun. Arama motorlarına oynamayı bırakma vakti! Artık içeriği faydalı olan kazanacak. Ne kadar ekmek o kadar köfte diyen arama motorları çöp siteleri ayıklamaya başladı ya ayakta kalacaksınız ya da yok olup gideceksiniz tercih sizin! Trend ne ise ona yönelin. Okumayı sevmeyen bir millet olduğumuzdan dolayı içeriklerinizde bol bol görselliğe ve videolara önem vermelisiniz. Sayı artırıp backlink elde etmeye odaklanmak yerine artık fayda sağlayacak yönlere yönelmeli dolayısıyla hedefi tutturma şansınızı farklı yollardan aramalısınız. Hile yok! Doğal ve doğru bilgiye hoşgeldiniz…

Google’ın algoritması, bağlantı miktarına dayalı arama sonuçlarını artık göz önünde bulundurmuyor. Bağlantıların sayısı artık önemli değil.

Etkinlik açısından, kullanıcıların geri döndüğü, kullanıcıların favorilerine ekledikleri, kullanıcıların paylaştığı ve kullanıcıların bağlantısı olduğu faydalı içerik oluşturmaya odaklanmanız daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

3-) Sitelerle Değil İnsanlarla İlişki Kur!

Rakiplerinizi tanımaya çalışın sitelere odaklanmak yerine site sahipleri ile görüşün iletişim sağlayın. Konferanslara, seminerlere, fuarlara gidin alanınızdaki en önemli insanlarla iletişim kurun. Sitelerinizi de insanlık ilişkisi gibi düşünün kaliteli insanlar ile bir ortamda olursanız düşüncelerinizde o yönde olacaktır. Sitelerinizi de bu yönde geliştirmeye bakın. En önemlisi öğrenmeye, dinlemeye ve fikirlere açık olun. Hayat ilişkiler üzerine kuruludur. Başarılardan çok başarısızlığa hazırlıklı olun.

4-) Rakiplerini Tanı ve Bağlantı Almak İstediğin Site Ol

Evet bunu başarmak zor gibi geliyor hepinize biliyorum ama o kadar da zor değil. Sadece odaklanacağınız şeyi bilirseniz gerisi gelecektir. Google önceden kullanıcılara odaklanıyordu fakat artık sonuçlara ve çözümlere odaklanmakta. Eğer kendinizi bu şekilde güncellemezseniz yok olup gidersiniz. Rüzgarı karşınıza değil arkanıza almanız gerektiği bilinci ile hareket ederseniz bağlantı almak istediğiniz site olmanızın çokta zor olmadığını göreceksiniz.

Yazımın tamamında aslında tek bir noktaya değindim. İnsanlara kullanıcılara veya müşterilerinize odaklanın. Başarılı bir yıl geçirmeniz dileğiyle…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu