fbpx
SEO

Neden SEO Araçlarını Kullanmalıyım?

SEO hizmeti veriyor ya da biraz bilginiz var ve kişisel web siteleriniz için kendi SEO’nuzu kendiniz mi yapıyorsunuz? Peki temel bilgilerin yetersiz kaldığı, artık bir sonraki aşamaya geçilmeli dediğiniz yani aslında daha profesyonel bir yola girmeli işler dediğiniz oluyor mu? İşte bu noktada yapılacak analizler büyük önem taşıyor. Zaten ileri seviyede SEO biliyorsanız analizleri sizlere en yakın gelen, alıştığınız SEO araçlarıyla gerçekleştiriyorsunuzdur.

SEO araçlarının ücretli ve ücretsiz alternatifleri vardır. Fakat belli bir yerden sonra ücretsiz olanlar yeterli gelmediği için ücretli versiyonlarını tercih ediyorsunuz. Google Search Console, Google Trends, Google Analytics, Screaming Frog (kısıtlı ücretli) ücretsiz SEO araçlarından bazılarıdır. Ücretli SEO araçlarından ise en yaygın kullanılanları Semrush, Ahrefs, Moz, Majestic’tir. Ücretli de olsa ücretsiz de olsa SEO araçlarını kullanmanız için nedenleri madde madde açıklayalım.

Rakiplerinizin Seo Stratejisini İzlemek

SEO işini yapma sebebiniz tabi ki de sektörünüzdeki rakiplerden önde olmaktır. Neticede sıralamalarda yarışan rakipleriniz var. Dolayısıyla etik sınırlar dahilinde rakiplerinizin ne yaptığı ve ne aşamada olduğuyla ilgili bilgi edinmeniz gerekir. Böylece siz de eksiklerinizi görür ona göre bir strateji belirlersiniz.

Rakiplerinizin backlinklerini nereden aldığını görebilirsiniz. Hangi metinlerle bağlantı aldığına dair bilgi edinebilirsiniz.

Rakiplerinizin anahtar kelimelerini inceleyebilir, sizin hangi konuda eksiklerinizin olduğunu analiz edebilirsiniz.

Rakipleri izlemek demek kötü bir şey yapacağınız anlamına gelmesin=) Neticede internet ortamı keyifli bir rekabet ortamı. Zaten kaliteli içeriklerin üretilmesini, kalitenin yarışmasını herkes sever. Yeter ki herkese faydası olsun…

Rakiplerinizi izleyebileceğiniz en etkili SEO araçları: Semrush, Raven Tools.

Site İçi Seo Denetiminde Zamandan Kazanmak

Web sitelerinde var olan sorunları çözmek, hatalı sayfaları tespit etmek için manuel çalışmak çokça zaman kaybına sebep olur. Oysa SEO araçları bu konuda oldukça gelişmiştir. Bu araçlar sayesinde kolayca URL denetimlerinizi gerçekleştirebilir, sitenizdeki hataları gözlemleyebilirsiniz.

Site içi SEO analizlerinizi rahatlıkla planlayabilirsiniz. Örneğin; H tagları (eksik-fazla başlıklarınız), hatalı meta description (açıklama) alanlarınız, kırık linkler gibi site içi SEO için gerekli tüm ayrıntıları listeleyebilirsiniz. Böylece eksikleri hızlı bir şekilde raporlayabilir, düzeltebilirsiniz.

Site içi raporlamada en etkili SEO araçları: Semrush, Screaming Frog, Majestic.

Yüksek Dönüşümlü Anahtar Kelime Analizi Yapmak

Kimi zaman öyle bir durumda oluruz ki ısrarla o anahtar kelimede ilk sırada olmayı hedefleriz. Oysa bazen at gözlüğünü çıkarıp SEO araçları sayesinde bakış açımızı değiştirebiliriz. Kullanıcıların sizi nasıl bulabileceğini araştırmak ve bunu bilmek sizi büyük bir zaman kaybından kurtaracaktır. Web sitenizde kullanacağınız yüksek dönüşümlü anahtar kelimelerinizle kullanıcıları içeriklerinize çekerek zaten bir trafik oluşturursunuz. Bu doğal trafiği oluşturduktan sonra da ister istemez Google’da üst sıralarda yer almaya başlarsınız. Yüksek dönüşümlü anahtar kelimelere yatırım yapmak da yine SEO araçlarıyla yapacağınız analizler sonucunda ortaya çıkacaktır.

KPI(Anahtar Performans Göstergeleri)’ları İncelemek

KPI takibiyle hedeflerinizi kontrol altında tutabilirsiniz. KPI tek bir maddeyle sınırlı değildir. Birçok maddeye bakarak bütün olarak değerlendirme yapılması hedeflerine ulaşmanızı kolaylaştırır. Örneğin; anahtar kelime sıralamalarınız üç ay önce nasıldı şimdi nasıl? Üç ay sonrasına sıralama hedefiniz ne. Veya ziyaretçi sayınız x kadar. Seneye hedeflediğiniz ziyaretçi sayısı nedir? Harcadığınız reklam maliyetlerine göre satışlarınızın oranı nasıl durumda? Bu ve bunlar gibi birçok madde listeleyebileceğimiz bir konudur KPI.

Raven aracıyla anahtar kelimelerinizi ve rakiplerinize karşı ilerlemelerinizi analiz edebilirsiniz.

Analizleri Görselleştirmek

Müşterilere sunduğunuz SEO raporları teknik detay içerdiğinden çoğu zaman okunmayabilir. Özellikle uzun uzun maddelerden oluşan yazılar çoğu zaman mail kutusunda sahipsizce kalabilir. Ama sunduğunuz maddeleri grafiklere dökerseniz müşterileriniz tarafından emin olun daha farklı bir algı oluşacaktır. Kendimiz için düşünecek olursak bazen uzun yazıları sıkıcı bulabilir, okumaya devam etmek istemeyebiliriz. Hatta kimi zaman sunulan onca rapora rağmen size zaten hiçbir şey yapmıyormuşsunuz gözüyle bakılabilir. Oysa müşterinin de anlayabileceği ve dikkatini çekecek şekilde raporların grafiklerle ve görsellerle desteklenmesi işinizin değerini artıracaktır.

Bu analizleri yukarıda yer verdiğimiz çoğu SEO aracıyla yapmanız mümkündür. Ek olarak Tapclicks aracını da sizlere önerebiliriz.

ROI(Return On Investment)’yi Müşterilerinizle Paylaşmak

ROI = (Yatırımdan Gelen Kazanç – Yatırım Masrafı) / Yatırım Masrafı

  • ROI %100ün üzerindeyse karlılık durumu gözleniyor demektir.

SEO müşterileriniz yalnızca site trafiğinin ne kadar arttığıyla, web sitelerinin sıralamalarının ne kadar yükseldiğiyle ilgilenmez. Neticede amaç müşteri ve doğal olarak da para kazanmak olduğu için yaptıkları yatırımın nasıl geri döndüğüyle de ilgilenirler.

SEO uzmanı olarak kullandığınız SEO araçları ile raporlarınıza bu tarz kilit noktaları da eklerseniz emin olun müşterileriniz açısından çok daha farklı bir yerde olacaksınız.

Sonuç olarak SEO araçları yalnızca anahtar kelime sıralamaları vermeyip aynı zamanda dijital pazarlamanın belli aşamalarında nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini de gösterir. SEO araçlarını kullanarak daha profesyonel bir şekilde hizmet verebilir, müşterilerinizin daha uzun vadede sizlerle birlikte çalışmak istemesini sağlayabilirsiniz. Sizler için hangi SEO aracı daha uygun, hangisi kullanışlı diye anlamak için demo olarak kullanımlar yapabilirsiniz. Yeterli gelmediği takdirde en azından bir ay bir SEO aracını denemenin maliyet dışında hiçbir dezavantajı olmayacaktır ki bu konuda kesinlikle yatırım yapmak gerekir. Eğer sizin de görüş ve önerileriniz varsa yorum bırakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu