fbpx
SEO

Çeşitlendirilmiş Seo Stratejisi Nedir?

Seo artık klasiklerden uzaklaşıp planlı ve işe yarar bir stratejiyle yola devam etmeyi gerektirmektedir. Rekabetin iyice kızıştığı ve herkesin ürünü/hizmeti için bolca emek harcadığı dijital dünyada kesinlikle farklı olmalısınız. Web sitenizin trafiğini artırıp hedef kitlelerinize emin adımlarla yürümelisiniz. Peki bu yolda Çeşitlendirilmiş Seo Stratejisi uyguluyor musunuz?

Çeşitlendirilmiş Seo Stratejisi; özellikle Google güncellenmelerinden olumsuz etkilenmemek için uygulanan farklı seo teknikleridir. Tek bir güncellemeyle sıralamanızın alt üst olmaması için artık tek tip stratejinin ve araçların yetersiz gerektiğini siz de düşünmüyor musunuz?

Web sitenizin kullanıcı dostu, seo ve mobil uyumlu olması seo stratejilerinin başında gelmektedir. Arama motoru hangisi olursa olsun en vazgeçilmez kural gerçekten kullanıcı deneyiminin iyi işlediği bir web sitesine sahip olmaktır!

Arama motorlarına şirin görünmek için içerik oluşturmamalısınız. Eğer bu kaygıyla içerik oluşturursanız hem samimi bir yakalayamayabilirsiniz hem de o içerik karşı tarafa kaliteli gelmeyebilir. Dolayısıyla okuma oranı da düşük olacağından siteyi terk etme hızı tavan yapabilir=) Kaliteli ve gerçekten bilgi verici içerikler paylaşmak vazgeçilmez seo stratejilerinden biridir.

Bunları zaten biliyoruz dediğinizi duyar gibiyim. Evet gelelim çeşitlendirmeye.

Nasıl ve neleri kullanarak çeşitlendirilmiş seo stratejisi oluşturabiliriz?

  • Hedef kitlenizden bazıları okumayı sevmeyip, videoları sevebilir. Dolayısıyla içerik denilince aklınıza hemen metin gelmesin. Video içerikler, gifler, infografikler hedef kitlenizi artırıp, algoritmalar için etkili bir karşı atağa geçmenizi sağlayabilir. Yani içerik türlerinizi çeşitlendirerek farklılaşmaya gidebilir, metinlerle sınırlı kalmamış olursunuz.
  • Link çeşitliliği: her siteye backlink almak amaçlı link vermemelisiniz. Evet, link çeşitliliği olmalı ama ürün veya hizmetinizle alakalı sitelerde bunu uygularsanız iyi bir seo stratejisi elde etmiş olursunuz. Sitenize bağlantı vereceğiniz sayfanın kalite değeri yüksek olmalıdır. Verdiğiniz link ile insanların dikkatini çektiniz ve web sitenize geldiler. Eğer bahsettiğiniz kalitede bir içerikle ürünle/hizmetle karşılaşılmaz ise yine yukarıda bahsettiğimiz Bounce Rate (siteden çıkma hızı) patlar. Bu konuda tutarlı bir strateji izlemenizi öneririm.
  • Sosyal medyayı aktif kullanın. Blog yazılarınızı, video içeriklerinizi vs sosyal medyada paylaşın etkileşimi artırın. Bu da günümüzde etkili seo stratejilerindendir. Doğru şekilde hedeflendirildiğinde web sitenize güzel bir trafik sağlanacaktır.
  • Katıldığınız seminer, eğitim vs varsa bunları da web sitenizde paylaşabilirsiniz. Bu tür etkinliklerden paylaşacağınız fotoğraflar en etkili ve güven sağlayan, dikkat çeken çeşitlendirilmiş seo stratejilerindendir.
  • Youtube’a önem verin. İnsanlar video izlemeyi seviyor. Daha fazla hedef kitlesine ulaşmak için Youtube Seo’yu gözardı etmeyin. Dikkat çekici başlıklarla insanların sizi tanımalarını sağlayın. Bilinirliğinizi artırın.

Kime hitap etmek istediğinizi bildikten sonra bu yolda başarılı olursunuz. Önemli olan yapaylıktan uzak doğal çeşitlendirilmiş seo stratejisi izlemektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu