fbpx
SEO

E-ticaret Sitelerinde SEO Püf Noktaları

Dijital pazarlama stratejileri geleneksel stratejilere göre oldukça farklıdır ki öyle de olmalıdır. Eğer online mağazanız bir e-ticaret siteniz varsa bu stratejiler üzerinde daha da fazla düşünmeniz gerektiğini göreceksiniz. Çünkü rakipler onlineda oldukça güçlü ve rekabeti daha zorlayıcı bir durum hakimdir. Bu durumda e-ticaret siteniz için iyi bir seo çalışması yaptırarak siz de rakipleriniz arasında zorlayıcı konumda olmalısınız. E-ticaret sitelerinde SEO stratejinizi düzgün belirlerseniz hem trafiğiniz hem de satışlarınız artacaktır. Peki e-ticaret sitelerinde SEO püf noktaları nelerdir?

Sunduğunuz ürün ve hizmete göre doğru anahtar kelime analizi

Anahtar kelime analizinin gerçekten doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Anahtar kelimelerde genelleme yapmak yerine daha spesifik, kullanıcının arayabileceği en yakın anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Google Keyword Planner ile ücretsiz olarak detaylı anahtar kelime analizi yapabilirsiniz. Böylece arama hacmi yüksek olan kelimeleri bulabilir, ona göre bir yol izleyebilirsiniz.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler (Long Tail Keywords) tercih edilmelidir.  Örneğin; altın kolye anahtar kelimesi yerine daha detaylandırıp “altın kolye erkek”, “altın kolye modelleri”, “uygun fiyatlı altın kolye” gibi uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanarak Google’da farklılaşabilir, bulunma potansiyelinizi artırabilirsiniz.

Title/Descriptionları kurallara uygun oluşturun

Normal sitelerde de olduğu gibi anahtar kelimeleriniz belli olduktan sonra tüm sayfaların title ve description alanlarını kurallara uygun bir şekilde oluşturun. Bunun için detaylı bilgiyi site içi seo teknikleri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Ürün sayfalarınızda yorumları öne çıkarın

Ürünlerinizin yer aldığı sayfalarda yorum ve puanlama özelliklerini aktif edin. Daha önce ürününüzü kullanmış kişilerin yapacağı yorumlar ve vereceği puanlar yeni gelecek müşteriler için avantaj oluşturur. Kişi ürününüzü almakta tereddüt yaşıyorsa bile yorumlar ve puanlamalar sayesinde karar vermesi kolaylaşır. Aynı zamanda yapılan ve okunan yorumlarla kullanıcıların sitede geçirdiği zaman artar. Böylece SEO açısından yine avantajlı bir trafik durumu oluşur.

Site hızını ölçün

Sitenizin hızı en önemli konulardan biridir. Özellikle e-ticaret sitelerinde kullanıcılar ürünlerinizi incelerken veya satın alma aşamasına kadar gelip de ödeme sayfalarında yavaşlık yaşarsa sitenizden çıkma ihtimalleri çok yüksektir. Bu sebeple bu tür sıkıntılar yaşamamak için öncelikle site trafiğinizi kaldırabilecek büyüklükte server a ihtiyacınız var. Ürünlerinizin görselleri optimize edilmeli ve boyutları site açılış ve sayfa yüklenme hızınızı düşürmeyecek şekilde olmalıdır.

Ürün açıklamalarınızı ve özelliklerinizi özgün yazın

Ürün açıklamalarınızı diğer sitelerden kopyala yapıştır şeklinde değil de özgün bir şekilde kendi cümlelerinizle ifade ediniz. Hem kullanıcıların ürünlerinizle ilgili detaylı bilgi alması bakımından hem de SEO açısından ürün açıklamalarınız detaylı ve özgün olması önemli bir ayrıntıdır.

Rakiplerinizi inceleyin

Hem kullanılan anahtar kelimeler bakımından hem de site içeriği açısından rakiplerinizi inceleyerek kendi e-ticaret sitenizdeki eksikleri görebilirsiniz. Böylece geride kaldığınız noktalara müdahale edersiniz. Görseliniz eksikse görsel, açıklamalarınız az ve yetersizse açıklamalar ekleyerek rakiplerinizi yakalamanız ve öne geçmeniz ürün satışlarınız açısından önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu