fbpx
Sosyal Medya

2020 Tipografi Trendleri

Tasarım trendleri yıllar geçtikçe değişiyor, teknoloji geliştikçe, çağ atladıkça tasarım trendlerinde yenilikler kaçınılmaz oluyor. Sosyal medya postlarında, web tasarımlarında ve çeşitli kanallarda bu tasarımsal değişiklikleri hemen görmeye başlıyoruz. Tasarımsal değişikliklerin yalnızca görselden ibaret olmadığını hepimiz biliyoruz. Tipografi görsel algıda farklılık yaratabilecek en önemli konulardan biri. Biz de bu sebeple yeni yılı şimdiden şekillendirmeye başlamış, 2020’de hüküm sürecek, gitgide yükselmekte olan 2020 tipografi trendlerini sizin için inceledik. Hadi onlara biraz göz atalım.

1. Hümanist Tırnaksız

Hümanist tırnaksızlar yazı tipleri köklerini kaligrafi sanatından alır. Soğuk, steril, geometrik ve neo-grotesklerin aksine sıcak kişilik hissi uyandırır. Eski stil tırnaklı yazı stiliyle (Old Style Serif) birlikte kullanıldığında uyum sağladığı görülmüştür.
Sık kullanılan örnekler : Open Sans,Gill Sans

2. Yuvarlak Tırnaksızlar

Son derece arkadaş canlısı geometrik yapılarda yazı tipleridir. Google ve Spotify gibi görünür markaların logolarında rastlıyoruz. Yazı tipinin çocuksu havası marka kimliğinize uygun değilse riskli olabilir, markanızın karakteristik yapısı arkadaş canlısıysa bu fontlar biçilmiş kaftandır.

3. Gradyan Fontlar

Tasarımcılar gradyan tasarım elementlerinden vazgeçemiyor. Bu trendi tasarımın her yerine taşıdıkları gibi tipografiye de taşıyorlar.

4. Dış Çizgili Fontlar

Bu yazı tipleri, çekici başlıklar ve ara başlıklar oluşturmak için yaygın olarak kullanılır.

5. 3D Tipografi

Popülerliği gittikçe artan VR(sanal gerçeklik) ve gerçekçi stil efektleriyle 3D tipografinin tasarım trendlerinin bir parçası olması çok da şaşırtıcı değil.

6. Açık Aralı Minimalist

Her harfin ayrı ayrı önemine vurgu yaparak yazı tipini güçlendiren bir efekti vardır. Moda alanında aşina olduğumuz ve de sıkça rastlayacağımız bir font stili olacaktır.

7. Fona Geçirmeli Yazı

Fona geçirmeli(yedirmeli) yazılar, fotoğraflar, dokular ve hatta video arka planlar ile mükemmel çalışır. Bu tekniği kullanırken fazlaca ekstra tasarım elementi kullanmadığınızdan emin olun.

8. Swiss Tipte Tipografi

İsviçre’de 1940’larda ilk ortaya çıkan bu yazı tipi elementi okunabilirliği, basitlikten gelen zarifliği ve nesnelliği temsil eder, çağrıştırır. 2019 boyunca yanı başımızdan eksik olmayan bu font tipi 2020’de de kendini sıkça gösterecektir.

9. Geometrik Grotesk 

Geometrik mükemmele yakın hissetiren temiz görünümlü bir tarzdır. Netflix,  Primetime gibi ünlü markaların logo ve diğer tasarım elementlerinde rastlarız.

10. Hümanist Tırnaklı

Hikaye anlatır gibi bir his veren modern görünümlü tipte fontlardır. Vogue dergisinin logosunda ve moda dergilerinde rastladığımız tipte fontlardır.

2020 Web Tasarım Trendlerini de öğrenmek isterseniz aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu