fbpx
Sosyal Medya

Adobe Premiere Pro Nedir? Ne İşe Yarar?

Adobe Premiere Pro bir video düzenleme programıdır. Video kurgu ve montaj işlerinizi kolaylıkla Premiere Pro’da yapabilirsiniz. Videolar arasında çeşitli geçiş efektleri uygulayabilir, yazılar ekleyip, renklerle oynayarak efektif ve güzel bir video ortaya çıkarabilirsiniz.

Premiere Pro’ya Kısa Bir Başlangıç

Premiere Pro’yu açtığınızda karşınıza ilk çıkacak ekran başlayacağınız projenin kayıt yeridir. Öncelikle projenizi kaydetmek istediğiniz yeri ve proje başlığını giriniz. Projede kullanacağınız video ve görselleri eklemek için Project panelinden sürükle bırak yöntemiyle veya Project panelinde sağ click-Import şeklinde kullanacağınız dosyaları seçebilirsiniz.

Premiere Pro’da Hazırlayacağınız video boyutunu nasıl seçeceksiniz?

Öncelikle File-New-Sequence şeklindeki yönergeyi izleyiniz. Burada açılan panelde Settings kısmından Editing Mode’u Custom olarak tercih ederseniz video boyutlarını Frame Size kısmından istediğiniz şekilde girebilirsiniz. Eğer daha sonra video boyutunda değişiklik yapmak isterseniz Sequence-Sequence Settings panelinden düzenleme yapabilirsiniz.

Gelelim dosyaları nasıl Sequence(Sekans) kısmına dahil edeceğiz?  

Project panelinden istediğiniz dosyaları Sequence timeline kısmına sürükleyip bırakabilirsiniz.

Videolarda yalnızca görüntüyü nasıl alabilirsiniz?

Project panelindeyken kullanacağınız videoya çift tıklarsanız “Source” panelinde açıldığını görürsünüz. Burada “Drag Video Only” sürükleyip bırakarak videonun yalnızca görüntü kısmını alırsınız.

Videolarda yalnızca görüntüyü nasıl alabilirsiniz?

Videolarda yalnızca sesi nasıl alabilirsiniz?

Project panelindeyken kullanacağınız videoya çift tıklarsanız “Source” panelinde açıldığını görürsünüz. Burada “Drag Audio Only” sürükleyip bırakarak videonun yalnızca ses kısmını alırsınız.

Videolarda yalnızca sesi nasıl alabilirsiniz?

Premiere Pro Video Editleme Programında Katman Mantığı

Adobe Premiere programında Photoshop programındaki gibi katman (layer) yapısı mantığı bulunmaktadır. Yani en altta bulunmasını istediğiniz video veya arkaplanı en altta bulundurmalısınız. Bu mantıkla düşünüldüğünde yazı, logo vs eklendiğinde en üstte görünmesini istediğiniz katmanı en üstte bulundurmanız gerekir. Aşağıdaki görselde katman mantığını görebilirsiniz.

Adobe Premiere Pro nun video düzenleme konusunda genel özelliklerinden ana hatlarıyla kabaca bahsetmiş olduk. Programın genel mantığı ve başlangıç kısımları yukarıda anlattığımız gibidir. Sosyal Medya videoları için de oldukça pratik bir şekilde kullanılan Premiere Pro Video düzenleme yazılımı ve çeşitli özelliklerini sonraki yazılarımızda daha detaylı olarak ele alacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu