fbpx
Sosyal Medya

2020 Grafik Tasarım Trendleri

2019 yılını geride bırakmaya hazırlanırken yeni yılda bizleri nasıl tasarım trendleri bekliyor diye araştırmalara başladık. 2019 grafik tasarım trendlerini şöyle bir kenara bırakıp hayal gücünüzün sınırlarını zorlayacağınız, sadeliğin ön planda olacağı, 3d tasarımların sosyal medya ve diğer grafik tasarımlarında da yer alacağı yepyeni bir yıla hazır mısınız? İşte geçmiş yıllardan farklı 2020 grafik tasarım trendleri

1-3d tasarımlar

Animasyonlarda, video içeriklerde ve görsellerde gerçekliği yansıtmak adına 2020 yılında 3d tasarımlar revaçta olacak.

2-Sanatsal tipografi

Sanat denilince akla desenler, dokular çeşitli imge ve şekiller gözümüzde canlanır. İşte sanatsal tipografide aslında yazı ile sanatın birleştirilmesi gibidir. Çiçekler ve geometrik şekillerle süslenmiş yazı tiplerinin kullanımı sanatsal tipografiye en güzel örnektir.

Tipografilerde yeni yılda kalın(bold) ve sade fontlar tercih edilecek. Hatta bold yerine black fontlar desek belki de daha doğru olacak. Çünkü kalın fontların da kalını daha çok tercih edilecek. Böylece dikkat çekmek istediğiniz kelimeler, cümleler daha da güçlü görünecek. İlham verici mesajlarınızı black fontlarla çok kolay verebilirsiniz.

2020 Grafik Tasarım Trendleri için ilk maddemizde 3d tasarımlardan bahsetmiştik. Bu madde 3d tipografiyi de kapsamaktadır. Logolarda, çeşitli görsellerde tipografilerde üç boyutu 2020’de oldukça fazla görebileceksiniz.

Tipografi sanatında tabi ki de sınır yok. Kullanılan tipografilere gölgesi şeklinde şeffaflığı düşürülmüş hali de ekleniyor. Böylece sanatsal tipografi çeşitlerinden birini daha kullanmaya devam ediyoruz.

Tipografide görüntülü maskeleme de yıllardır devam eden trendlerden. Anlaşılan o ki hem tipografi için hem çeşitli görseller için maskeleme modası devam edecek.

3- Doodle ve illüstrasyonlarla tasarımı eğlenceli hale getirme

Doodle ve illüstrasyonları tasarımlarınızın uygun yerlerine ekleyerek görselleri daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Bunları fotoğraf parçalarını değiştirme şeklinde uyarlayabilirsiniz. Örneğin; kişinin kolunu renklendirme, yatağı farklı desenlerle çizim şeklinde kullanma gibi. Bu tarz çizimlerin kullanılması tasarımları daha soyut gösterecek.

4-Yumuşak renk tonları kullanımı

Muted Color dediğimiz sessiz-yumuşak renk anlamına gelen tonların kullanımı 2020 Grafik Tasarım Trendleri arasındadır. Geçtiğimiz yıllarda daha çok canlı renkler tercih edilirken 2020 yılında daha soft tonların tasarımlarda yer aldığına şahit olacağız. Bu tasarımlar daha doğal bir görünümü sağlıyor. Sadelik barındırdığı için göz yormuyor. Bu renkler ana renklere beyaz veya siyah renkler eklenerek elde ediliyor. Eğer siz de 2020 grafik tasarım trendlerini uygulamak istiyorsanız renk paletlerinizde güncelleme yapabilirsiniz.

5-Gradyan kullanımı

Düz bir arka plan rengini yeni trendde gradyanlar alıyor. Gradyan kullanımları canlı renklerden ziyade bir önceki maddede bahsettiğimiz gibi yumuşak renk geçişleriyle tercih ediliyor.

6-Akan şekiller

Düz hatlı geometrik şekillerin yerini daha yumuşak geçişli ve akar gibi izlenim veren şekiller alacak. Son zamanlarda da sıklıkla kullanılan bu şekiller, muted color sadeliğinde bahsettiğimiz algıdan çok da farklı değil. Aynı sadeliği yansıtan tasarım trendlerinden aslında.

7-Minimalizm

Minimalist tasarımlarla bir web sitesi tasarımı yapmak 2020 trendleri arasında. Kullanılan minimalist tasarımlar sayesinde site açılış hızı da daha iyi olacak. Böylece SEO dostu tasarımlara ulaşmak yeni minimalist trend sayesinde daha mümkün olacak. Bu konuda site hızı önemi ile ilgili detaylı bilgi için SEO yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu