fbpx
Sosyal Medya

Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Önerileri

Grafik tasarımcılar ve fotoğrafçılar için vazgeçilmez program “Photoshop”. Bu program ile fotoğraflar üzerinde rahatlıkla oynayabilir, banner, sosyal medya postları gibi görselleri hazırlayabilirsiniz. Eğer Photoshop’a yeni başladıysanız sizlere bu konuda naçizane önerilerim olacak. Çünkü bir programı kullanmaya başladığınızdaki alışkanlıklarınız hep devam eder. İşinizi kısa sürede de uzun sürede de bitirmek sizin elinizde.

Kendi Çalışma Alanınızı Oluşturun

Photoshop’u genellikle aynı bilgisayarda kullanıyorsanız kendi çalışma alanınızı oluşturarak, düzeninizi sağlayın. Pencere (İngilizce kullanıyorsanız Window) menüsünden istediğiniz özellikleri açıp, sekmeleri istediğiniz düzende yerleştirebilirsiniz. Düzeninizi sağladıktan sonra sağ üst tab’dan fotoğrafta göründüğü gibi “Yeni Çalışma Alanı(New Workspace)” diyerek isim verebilirsiniz. Böylece Photoshop programını her açtığınızda program sizin düzeninizle karşınızda olacaktır. Çalışırken yanlışlıkla bu düzeni bozarsanız eski hale getirmek için yine aynı menüden sıfırla(reset) seçeneğiyle çalışma alanınızı kendi düzeninize dönderirsiniz.

photohop-workspace
Photoshop Çalışma Alanı Kaydetme

Kısayolları Kullanın

Kulağı tersten tutmak olayı vardır ya hani işte Photoshop’ta da kısayolları kullanmadan iş yapmak bence yolu uzatır. Mouse’la yapacağınız işlemler hızlı iş yapmak istediğinizde sizi yormaya başlar. Photoshop’u yeni kullanmaya başladığınızda gözünüze çok batmayabilir bu durum fakat daha profesyonel bir aşamaya geçtiğinizde yorulmaya başlarsınız. Kısayolları da ilk başta kullanmayıp mousela işlem yapmaya alıştıysanız tekrar kısayolları kullanmak zor gelecektir. Bu sebeple Photoshop kısayollarını kesinlikle öğrenmelisiniz. En azından en çok işlem yaptığınız kısayolları!

Çalışma Sayfanızı Açarken Biriminizi Doğru Seçin

Yeni bir çalışma sayfası oluştururken görsel boyutunu ve birimini doğru girin. Eğer çok ilerleme kaydedip sonradan birimi değiştirmeye çalışırsanız, oluşturduğunuz görselleri büyütüp küçülterek tekrar düzenlemek zorunda kalabilirsiniz.

Çalışma Yaparken Sıklıkla Kaydedin

Photoshopta çalıştınız, çalıştınız. Yapacaklarınızın sonuna geldiniz. Pat… Program hata verdi kapandı veya bilgisayarınızda sorun oldu kapandı. Emin olun çok kötü bir durumdur. Onca emek heba olmuş demektir. Bu durumu yaşamamak için çalışırken sıklıkla dosyanızı kaydedin. Bir kısayol iliştirelim hemen=) Windows için ctrl+s, Mac için cmd+s kayıt için kısayoldur.

Katmanlarınızı İsimlendirin-Gruplandırın

Photoshop gibi grafik programları katmanlardan oluşan düzen yapısındadır. Çalışmanızda birçok katmanı(layer) kullanmak durumundaysanız bir süre sonra yeniden düzenlemek istediğiniz katmanı bulmakta zorlanırsınız. Bu sebeple katmanları isimlendirerek, ilgili katmanları gruplayarak daha düzenli bir çalışma alanı oluşturabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu