fbpx
Sosyal Medya

Sosyal Medyadan Sitenize Trafik Çekme İpuçları

Sosyal medyada gerek kişisel hesaplarımızdan gerekse kurumsal hesaplardan paylaşımlar yapmaya çalışıyoruz. Peki bu paylaşımları yaparken amacımızın net olarak farkında mıyız? Yani alışkanlıktan kaynaklı veya görev olarak günde iki-üç post yayınlayayım da aradan çıksın diye mi bakıyoruz? Yoksa amacımız web sitemize trafik çekmek mi? Şayet amaç sosyal medyadan web sitelerinize trafik çekmek ise aşağıdaki ipuçlarını dikkatle okumanızı ve uygulamanızı tavsiye ederiz.

1-Etkili Sosyal Medya Profili Oluşturun

Sosyal medya profilleriniz önemlidir. Oraya yazılacak sizi tanımlayacak cümleler sayesinde insanların dikkatini çekebilirsiniz. Sunduğunuz hizmetler olabilir. Profil fotoğrafı için de eğer kişisel profilse mümkünse kendi fotoğrafınız, işletme profiliyse de logo uygun olacaktır. Facebook, Linkedin platformlarında kapak fotoğraflarını da atlamayınız. Hakkımda yazılarını eksiksiz doldurunuz. Tabi ki konumuz web sitesine trafik çekmek olduğu için de profilinize web sitenizi eklemeyi de ihmal etmeyiniz.

2-Hedef Kitlenizi Belirleyin

Sosyal medyada kime hitap ettiğinizin farkında olmalısınız. Kimler sizi takip etsin, sizi beğensin ve yorum yapsın? Bu konuda bir hedef kitle belirleyip ona göre hareket ederseniz daha sağlam bir adım atmış olursunuz. Örneğin; yaş, cinsiyet, yaşadıkları bölge… Siz de hedeflediğiniz kitleye göre hashtagler kullanıp, o kişileri takip ettiğinizde etkileşim alırsınız. Böylece insanları profilinize çekmeyi başarırsınız ve web sitenize akış başlamış olur.

3-Kaliteli İçerikler Oluşturun

Paylaşmak için paylaşmayın. Karşı tarafa ne mesaj vermek istiyorsanız bunu kaliteli bir görsel ve yazıyla paylaşın ki sizi takip edenlerde “öylesine paylaşım” hissiyatına sebep olmayın. Güncel konuları da takip edin. Güncel konularla ilgili paylaştığınız içerikler ve yorumlar da etkileşiminizi artırarak, web sitenize ziyareti artırır.

4-Url’leri Kısa Link Olarak Verin

Web sitenizde yazdığınız yazıları ilgi çekici görsel, videolarla duyurun. Web sitenize Seo çalışması yapılmıyorsa yazınızın doğrudan arama motorlarında insanların karşısına çıkma ihtimali zordur. Dolayısıyla insanların yazdığınız yazılardan, paylaştığınız ürünlerden haberdar olması için kesinlikle duyurmak gerekir.

Yazdığınız yazı için Instagramda yorum kısmında link paylaşımında direkt gitme durumu yoktur. Bu sebeple en güncel yazınızın linkine profilinize ekleyin. Uzun linkler profilde kalabalık ve hoş olmayan bir görüntüye sebep olduğu için linkleri kısaltabilirsiniz. Bu işlemi https://bitly.com/ adresinden gerçekleştirebilirsiniz. Arama motorlarına shorten url diye arama yaptığınızda karşınıza çıkan diğer alternatifleri de değerlendirebilirsiniz.

5-Sosyal Medya Reklamlarını Deneyin

Facebook üzerinden vereceğiniz reklamlar web sitenize trafik çekmekte etkilidir. Reklamınız hem Facebook’ta hem Instagram’da görünür. Eğer reklamlarınızın hedef kitleleri doğru oluşturulduysa, doğru reklam tipi kullanıldıysa, kullandığınız görsel veya video içerik ulaşmak istediğiniz kişilerin dikkatini çekiyorsa web sitenizin trafik almamasına imkan yoktur. Az maliyetle sosyal medyadan web sitenize trafik çekme yollarından en etkilisidir.

Web sitesi trafiğini sağladıktan sonra bunu aktif bir şekilde devam etmesini ve düşük siteden çıkma oranı(bounce rate) hedefliyorsanız, web sitenizin de yeterli donanımlara sahip olmasına dikkat ediniz. Çünkü kullanımı zor web sitelerinde aldığınız trafikler amacınıza hitap etmemiş olur. Bu konu için de Açılış Sayfası Optimizasyonu ve Önemi adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Eğer profesyonel sosyal medya içerik ve reklam yönetimi hizmetimizden faydalanmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Lazer Epilasyon Servisi sektöründe hizmet vermekteyiz. Verdiğiniz bilgiler ile Yapım aşamasında olan Lazer Epilasyon Servisi ‘ine ait sitemiz için katkılarınız için teşekkür ederiz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu