fbpx
Sosyal Medya

Başarılı Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Başarılı sosyal medya yönetimi öncelikle bu mecrada hangi amaçla bulunduğunuzu bilmekle başlar. Belli olan amaç ve hedefler doğrultusunda bir plan çizilir. Bu plana göre içerikler hazırlanmaya başlar ve markanın gidişatına göre bu planlar güncellenerek sosyal medya mecrasında emin adımlarla ilerlenmeye devam edilir.

Sosyal medyada aktif olarak var olmak isteyen bir markanın sektörü ne olursa olsun bir çizgisinin bulunması gerekir. Kime hitap edileceği, hedef kitlede kimlerin olduğu bu aşamada oldukça önem taşır. Hangi sosyal medya mecralarının kullanılacağı ve içerikler önceden belirlenmelidir.

Başarılı sosyal medya yönetiminde kaliteli ve faydalı içerikler paylaşılmalıdır. Öncelikli hedefin kitlenizde aranızda bir sadakat ilişkisi oluşturmak olduğu unutulmamalıdır. Sosyal medya amacınız ürün satışı da olabilir, hizmet tanıtımı da… Veya yalnızca markanızı tanıtmak istediğiniz herhangi bir konu eğilimli de olabilir. Amacınızı hedef kitlenize ulaştırabilmek için insanlarla etkileşim içinde olmalısınız. Bu konular için sizler için birkaç tavsiyemiz olacak:

  1. Yeni çıkan bir marka iseniz Instagram, Facebook, Twitter gibi sosyal medya mecralarında hangi amaçla bulunduğunuzu belirtecek içerikler oluşturun. Video bu aşamada daha etkili olabilir.
  2. İnfografikler de kullanarak hedef kitlenizi bilgilendirici içerikler hazırlayın. Örneğin; rün satışı yapan bir firmaysanız satış sürecinizi anlatan bir infografik etkili olacaktır. Bu infografikte websitenizden bir ürün almak isteyen ziyaretçiler hangi aşamaları takip ediyor kurgusu kullanılabilir.
  3. Düzenli paylaşım yapın. Bir gün paylaşım yapıp bir hafta ortadan kaybolmayın. Aktif olarak günlük 1-3 arası paylaşım yapabilirsiniz.
  4. Instagramda hikaye bölümünü aktif kullanın. Instagram hikaye bölümü için günlük postlarınızdan farklı tasarımlarda, hikaye ölçülerinde (Bu konuda 2019 sosyal medya görsel boyutları makalemizi okuyabilirsiniz) hazırlayın. Hikayeniz için paylaşımı daha fazla sayıda tutabilirsiniz. Hikayede etkileşim için doğru etiketler kullanın. Hikaye bölümünde anketler de düzenleyerek yine profilinizle ilgili bir aksiyon alabilirsiniz.
  5. Etkileşimi artırın, hedef kitlenizle diyalog halinde olmaya çalışın. Örneğin; giyim üzerine bir iş yapıyorsanız 2-3 modeli veya rengi karşılaştıracak içerikler hazırlayabilirsiniz. Hedef kitlenize soru yönelterek tercihlerini belirtmelerini isteyebilirsiniz. Böylece hem dikkat çekersiniz, hem de müşteri ve müşteri potansiyellerinizin yaptığı yorumlarla belki sizi ileride farklılaştıracak stratejiler elde edersiniz.
  6. Çekilişler düzenleyin. Ücretsiz veya indirimli ürün ve hizmetlerden faydalandırmak adına çekilişler düzenleyebilirsiniz. Bu çekilişler için en etkili zamanlar Sevgililer Günü, Anneler Günü, Yılbaşı zamanlarında olabilir. Ya da çeşitli sezon geçişlerinde firmanızın belirleyeceği tarihler doğrultusunda çekiliş veya kampanya düzenleyebilirsiniz. Peki bu sosyal medya hesaplarınız için nasıl bir başarı sağlar? Eğer katılım şartlarına beğeni ve takip eklerseniz, takipçi sayınız ve beğeniniz artar. Etkileşim artacağı için farklı kullanıcıların da sizi bulmaları ve takip etmeleri sağlanmış olur.

Başarılı sosyal medya yönetimi için kısacası en önemli konu amacınızın ne olduğunu bilmektir. Amacınıza yönelik yapacağınız her faydalı paylaşım sizi kısa sürede başarıya ulaştıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu