fbpx
Sosyal Medya

Adobe Premiere Kısayolları ve Altın Bilgiler

Adobe Premiere Pro ve diğer benzer programlarda video editleme işleri ne kadar uzun sürer ve ne kadar çok emek ister bilirsiniz. Fakat bunu bir nebze de olsa pratik hale getirmek sizlerin elinde. Bunu da tabi ki Adobe Premiere kısa yolları ve bazı pratik ipuçları ile sağlayabilirsiniz. O zaman şimdi gelelim hayat kurtaran kısa yollara!

Katmanı Kopyalama

Adobe Premiere’de katmanı kopyalamanın en kolay yolu Alt tuşuna basarak katmanı sürüklemektir. Böyle katmandan bir kopya oluşturmuş olursunuz.

Adobe Premiere’de Videonun Belli Bir Kısmını Alma

Video editlerken ses veya video görselinin belli bir kısmını almak istiyorsanız alacağınız video veya ses çift tıklayın. Source panelinde açılacaktır. Source panelinde izleme/dinleme yaparken almak istediğiniz kısmın başına gelip “İ” ye basın. Başlangıç kısmı seçilmiş olacaktır. Daha sonra bitirmek istediğiniz kısma gelin. Burada “O” tuşuna basın. Böylece büyük alan içinde daha küçük bir seçili alan çıkacaktır. O alanı sürükleyip projenize ekleyebilirsiniz.

Adjusment Layer Kullanma

Adjusment layer ile farklı görsel ve videolara aynı efektleri uygulayabilirsiniz.

Color Matte

Color Matte hazırlayacağınız projede arka plan oluşturmanızı sağlayan kısa yoldur. Projenizin ölçülerine göre Color Matte ekleyerek arka planın oluşmasını sağlarsınız.

Araya Klip Ekleme

Premiere Pro’da videoları ve görüntüleri yan yana dizdiniz fakat sonradan bunların arasına bir adet daha görsel veya video eklemek istediniz. Eğer ekleyeceğiniz ara yere direk sürükleyip bırakırsanız, orada bulunan görsel veya video ezilir, altta kalır ve kaybolur.

Bunun yerine Ctrl’ye basılı tutup sürükleyip bıraktığınız takdirde video veya görsel istediğiniz araya yerleşecek kendinden sonraki görsel veya videoyu ileri doğru öteleyecektir.

Videonun Başını-Sonunu Kolayca Kesip Çıkarma

Eğer videonun başını kolayca kesip çıkarmak istiyorsanız Q kısayolu, sonunu kolayca kesip projeden çıkarmak istiyorsanız W kısayolunu kullanabilirsiniz.

Video Sesini Sona Doğru Azaltma

Eğer bir videoda sesi sona doğru orantılı bir şekilde azaltmak istiyorsanız videonun ses kısmında azaltmaya başlayacağınız yeri kesin. Daha sonra solda görünen Audio kısmından kestiğiniz yerin başına Keyframe ekleyin. Daha sonra sesin tamamen bitmesini istediğiniz yere gelerek yeni bir Keyframe oluşturun. Mouse ile son Keyframe in olduğu noktaya geldiğiniz “o” şeklinde bir şekil çıkacak. Tutup aşağı doğru sürüklediğinizde aşağı doğru azalan bir doğru elde etmiş olursunuz. Böylece videonuzda ses sona doğru azalarak bitecektir.

Adobe Premiere ile sosyal medya videolarınızı çok kolay bir şekilde düzenleyebilir, sosyal medya yönetiminizi başarıyla yapabilirsiniz. Kısayollar ve bazı püf noktalar video düzenleme programlarında hayat kurtarıcıdır. Daha detaylı yazı serimiz için bizi takip etmeyi unutmayın. Sosyal medya yönetimiyle ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz linkimiz aşağıda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu