fbpx
Adwords

Google Ads Anahtar Kelime Eşleme Türleri

Google Ads eski adıyla Google Adwords’te anahtar kelimeler için ayarlar yaparken eşleme türlerine hakim olmak gerekir. Doğru bir şekilde hesap yönetimi için anahtar kelime eşleme türleri bilinmelidir. Neticede zaten Google’da reklam vermek anahtar kelimeler üzerine kurulu bir sistemdir. Google Ads Anahtar Kelime Eşleme Türlerini 5 başlıkta inceyelebiliriz.

  1. Geniş Eşleme: Anahtar kelimelerinizin eş anlamlıları, ilgili farklı versiyonları, çoğul halleri gibi kelimeleri de kapsayan eşleme türüdür. Örneğin; altın yüzük anahtar kelimeniz olsun. Kullanıcılar Google’da altın alyans, sarı yüzük, altın yüzük satın al, altın satın al gibi anahtar kelimelerle aratsa da sizi bulabilir. Şöyle bir dezavantajı olabilir: Altın satın al aramasıyla gelen bir bir kullanıcı reklamınıza tıkladığında boş yere reklam paranız gitmiş olacaktır. Bu tür durumlarda makalenin devamında anlatacağımız negatif anahtar kelimeler listesi oluşturmak bir nebze de olsa bu sorunun önüne geçecektir.
  2. Geniş Eşleme Düzenleyici: Bu eşleme türünde kelimelerin başında + işareti kullanılarak bu kelimelerin benzer varyasyonlarının kullanılmasını sağlar. Örneğin; +kırmızı +ayakkabılar geniş eşleme düzenleyici ile kurduğunuz anahtar kelimeniz. Kullanıcılar kırmızı erkek ayakkabıları, kırmızı ayakkabı satın al yazarsa sizi bulabilirler. Fakat mavi ayakkabılar, kırmızı bot yazdıklarında bulamazlar. Çünkü mavi, kırmızının bot, ayakkabının eşanlamlısı değil.
  3. Sıralı Eşleme: Tırnak işareti ile kullanılan anahtar kelimelerdir. “tenis ayakkabıları” anahtar kelimemiz olsun. Kırmızı tenis ayakkabıları, tenis ayakkabıları satın al, tenis ayakkabıları dükkanı yazan kullanıcılar reklamınızı görüntüleyebilir. Fakat tenis ve ayakkabıları arasına kelime ekleyip arayan kişiler reklamınıza ulaşamaz. Örneğin; tenis için ayakkabı, topuklu ayakkabı yazan kişilere reklam gösterilmez. Sıralı eşleme türü daha sınırlı sayıda kişiye hitap edeceğiniz eşleme türüdür.
  4. Tam Eşleme: [ ] Köşeli parantez işareti ile kullanılan anahtar kelime türleridir. Kullanılan kelimelerin başına ve sonuna herhangi bir kelime yazıldığında reklamınız görüntülenmez. Örneğin; [erkek ayakkabıları] olsun tam eşlememiz. Kullanıcılar erkek için ayakkabı, ayakkabı erkek yazdıklarında reklamınıza ulaşabilirken, erkek ayakkabıları satın al, kırmızı erkek ayakkabıları yazdıklarınızda reklamınıza ulaşamaz.
  5. Negatif Eşleme: – işareti ile kullanılan eşleme türüdür. Geniş eşlemede biraz değindiğimiz gibi kullanıcılar bizi reklamda nasıl bulamasın sorusunun cevabıdır bu eşleme türleri. Aslında ucu bucağı yoktur, ama zamanla reklamlarınız oturdukça insanlar sizi nasıl arıyor diye göreceksiniz. Rutin, düzenli olarak bu kelimeleri takip edip negatif anahtar kelime listelerinizi oluşturmaya başlarsınız. Reklamlarınız başlamadan da tabi ki bu listeyi oluşturabilirsiniz. Örneğin; anahtar kelimeniz kırmızı ayakkabı. Siz topuklu kelimesi ile arandığında bulunmasını istemiyorsanız -topuklu negatif eşlemesi ile bu durumu çözmüş olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu