fbpx
Adwords
Trend

Google Ads Reklam Metinlerinde Başarısızlığa Götüren Yanlışlar

Google reklamlar konusunda birçok bilgilendirme yapmasına rağmen, reklam metni konusunu tamamen kişiye bırakmıştır. Anahtar kelimeleri yerleştirmek, call to action kullanıp kullanmamak tamamen size kalmış, deneme yanılma yöntemiyle başa çıkabileceğiniz bir konu halindedir. Tabi ki deneme yanılma yoluyla da hangi reklamınız daha iyi performans gösteriyor konusu size büyük bir tecrübe kazandırır. Ama bunların hepsi zaman alır. Google Ads reklam metinlerinde reklamınızın düşük performans almasına neden olan faktörleri inceleyelim.

Reklam metinlerinize anahtar kelimelerinizi doldurma

Yanlış ilk faktörlerden biri anahtar kelimelerinizi fütursuzca yerleştirmektir. Her başlığa her cümleye tüm anahtar kelimeleri iliştirmeye çalışmaktır. Belki daha eskiden anahtar kelime sıklığı çok önemliydi ama artık yeni müşteri potansiyellerinin dikkatini çekmek için daha zekice taktikler gerekiyor. Yapay anahtar kelime kullanımından ziyade kullanıcıların dikkatini çekmeyi, o reklama tıklatmayı başaracağımız konulara yoğunlaşmalıyız.

Örneğin; Google’a kadın gömlek yazıp arattınız ve karşınıza çıkan reklam başlıkları aşağıdaki gibi

Kadın Gömlek Modelleri – Gömlek Modeli mi Baktınız?

Son Moda Kadın Gömlek Modelleri – Üye Ol 20 TL Kazan

Bu başlıklardan dikkat çekip tıklatacak olan 2.başlıktır. Çünkü hem anahtar kelimeyi düz bir kalıp olmaktan çıkarmış, hem de call to action bir cümleyle ilgi çekmeyi başarmıştır.

Soruna çözüm üretememek

Hedef kitleniz sorununu nasıl arar? Yalnızca anahtar kelime ile aramaz elbette. Sizin sunduğunuz hizmeti/sattığınız ürünü kullanıcılar nasıl ararlar? İşte biraz da buna odaklanmak lazım. Yani ihtiyacı görmek ve buna yönelik reklam metni ve başlığı düzenlemek.

Örneğin;

Yaklaşan bir yurtdışı tatiliniz var ve hızlı bir şekilde pasaport yenilemesi gerekiyor. “Renew passport” olarak arama yapıyorsunuz. Ve karşınıza iki reklam çıkıyor.

Yukarıdaki reklamlardan hangisine tıklarsınız? Hangisi hemen sizin ihtiyacınızı karşılayabilir olarak görünüyor. İlk reklam hızlı pasaport yenilemesi vs ile daha cazip bir reklam sunmuşa benziyor. İkincisinde yenileme (renew) farklı versiyonlarıyla reklam metninde çok cazip halde bulunmuyor. Birincisinde urgent, renew, fast ifadeleri tamamen kullanıcıyı çekici bir reklam çeşidi olarak görünüyor.

Reklam uzantılarını kullanmamak

Reklam uzantıları reklamınızla birlikte mağaza değerlendirmesi, adres, telefon numarası gibi faydalı ve güvenilir içeriklerdir. Eğer reklam uzantılarını aktif ve görünür şekilde kullanırsanız kullanıcıların dikkatini çekecek aynı zamanda kendinizle ilgili sunduğunuz bu bilgilerle güven hissiyatı sağlayacaksınız.

Siz de Google Ads’te başarılı reklam metinleri sağlamak adına anahtar kelimelere gömülmek dışında bir şeyler yapabilirsiniz. Kullanıcının dikkatini çekecek, ihtiyacına çözüm sunacak daha yaratıcı metinler sunabilir, eylem çağrısı (call to action)kalıplarını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kaynak:https://searchengineland.com/3-ad-copy-mistakes-keeping-you-from-paid-search-success-316851

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu