fbpx
SEO

UX (Kullanıcı Deneyimi) Açısından Renk Anlamları

Web sitelerinde ve logolarda kullanılan renkler kullanıcıları sizce nasıl etkiliyordur? Renklerin kullanıcı deneyimi açısından nasıl bir rolü var? Genel olarak tasarımlar incelendiğinde herkes için ilk etapta dikkat çeken şey renkler ve renk uyumlarıdır. Renkler aynı zamanda insanlara psikolojik ve duygusal etkiler de sunarlar. Dolayısıyla web sitelerinde sunulan ürünlere ve hizmete göre de renk tasarımı yapılarak Kullanıcı Deneyimi (UX Design) açısından kullanışlı hale getirilmelidir. Çoğunlukla markaları da renkleriyle hatırladığımızı düşünürsek renklere ve hangi anlamlara geldiklerine bir bakalım.

KIRMIZI

Kırmızı rengin her sektörde dikkat çekici olması durumu aşikar. Canlı ve tek görüşte ne olduğunu merak ettiren, bazen bağımlılık sağlayan bir renk. Kullanıcıları genel olarak macera, enerji, tutku, aksiyon odaklı çeken bir renktir. Mc Donalds, Burger King, Coca Cola, Eti gibi büyük firmaların da kırmızı rengi tercih etmelerinin sebebi kırmızı rengin kişilerde kan basıncının artmasına sebep olarak acıkmayı sağlamasıdır.

SARI

Uyarı, ikaz gibi tabelalarda genellikle sarı rengi görürüz dikkat ettiniz mi? Aynı zamanda mutluluk ve sıcaklık için de kullanılır sarı. Sarı renk iki uç noktada anlamlandırılabildiği için genellikle ek bir renk ile web sitelerinde ve logolarda kullanılır. Mc Donalds, Lipton, İkea sarı rengi markalarında barındıran birkaç örnektir.

MAVİ

Dürüstlük, sadakat, başarı duygularını ön plana çıkaran renktir. Çünkü mavi kan basıncının düşmesini sağlayarak, duyguları dizginler, sakinleştirir. Dolayısıyla yazılım, finans, bankalarda mavi rengi sıklıkla kullanılmaktadır. Facebook, İş Bankası, Linkedin, flickr, Ford gibi markalar mavi rengi kullanmada ön sıralardadır.

BEYAZ

Doğruluk, barış, temizlik gibi duyguları açığa çıkarır.

YEŞİL

Çevrecilik, doğal, taze, sağlık, yaşam ile ilgili tüm durumlar aklımıza gelebilir yeşil renk ile. Örneğin; organik ürünler satan veya tanıtımını yapan bir web sitesi kuracaksanız ağırlıklı rengin kesinlikle kırmızı olması beklenmez. Yeşil bir temada olması kullanıcılara hem doğayı hem çevreyi ve doğallığı çağrıştırır. Starbucks, Bp gibi.

MOR

Zenginlik ve bilgeliği aşılar. Milka, Hallmark, FedEx gibi markalar mor rengi markalarında barındırmaktadır.

TURUNCU

Neşe veren, pozitif, canlı bir renktir.

  • Renkler tek başına kullanıldığında etkili olduğu gibi birkaç rengi de karıştırarak verdikleri anlamları indirgeyebilir, olumsuz etkileri ikinci, üçüncü bir renkle kırabilirsiniz. Örneğin; morun gösterişli ve pahalı algısını kırmak istediğinizde beyaz renkle sentezleyebilirsiniz.
  • Renkler tek başlarına abartılı kullanıldıklarında veya ton olarak fazla soluk kullanıldıklarında kişiye bambaşka anlamlar yükleyebilir, farklı duyguları beraberinde getirebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu