fbpx
SEO

SEO ve Google Ads Karşılaştırması: Hangisi Daha Faydalı?

SEO(Search Engine Optimization-Arama Motoru Optimizasyonu ve Google Ads karşılaştırmasını yaparken hangisi web sitesi için daha faydalı olur diye akıllarda soru işaretleri belirir. SEO, organik yollardan arama motorlarında web sitelerinin görünürlüğünü sağlarken Google Ads ücretli aramalarla websitelerinin SERP(Search Engine Result Page)te görünür olmasını sağlar. Aslında ikisi de web site reklamı için yapılan yatırımlardır. Peki ikisini karşılaştırırsak SEO mu Google Ads mi?

SEO ve Google Ads’i karşılaştırırken ikisinin de kesinlikle Google’a hizmet ettiğini ve faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bir dijital pazarlama ajansı olarak bunlardan yalnızca biri kullanılsa, biri müşterilerimiz için daha faydalı demek yersiz ve yanlış olur. Çünkü SEO Google Ads’i, Google Ads de SEO’yu etkiler. Bunu şöyle açıklarsak daha anlaşılır olacaktır:

Markanız bilinmiyor ve Google Adwords’e dahil olmadan yani Google Ads kullanmadan direkt olarak SEO yaptırıp hemen internet üzerinden iş almak istiyorsunuz. Açıkça konuşmak gerekirse bu çok zor bir ihtimal olur. Çünkü SEO çalışmalarının oturma ve gerçekten sonuç alınabilme süresi 4-6 ay gibi bir süreyi alır. Hele ki istenilen anahtar kelime sıralamalarının ilk sayfaya gelmesi tamamen sektörünüzdeki rekabet gücüne bağlı olarak değişecektir. Google Ads bu anlamda markanızın tanıtılması ve iş olarak firmanıza dönmesi bakımında oldukça faydalı olacaktır. Çünkü insanlar markanızı bilmese bile sizde var olan ürünü arıyor ve almak istiyorlarsa bu reklam aracı kesinlikle size daha iyi bir çözüm sağlayacaktır.

SEO’nun Google Ads Üzerindeki Etkisi

Uzun vadeli düşünüldüğünde SEO çalışmaları her web sitesi için kesinlikle fayda sağlayacaktır. Google Ads ile web sitelerine trafik sağlanırken SEO çalışmaları hiç yapılmazsa da bir dezavantaj oluşturacağını tecrübelerimize dayanarak söyleyebiliriz. Genel olarak kötü bir arama motoru optimizasyonu artan harcamayı beraberinde getirecektir. SEO çalışması yapılmayan bir web sitesinde Google’ın en sevdiği bazı temel kriterlere de dikkat edilmemiş demektir. Arka planda hem reklamda hem doğal aramalarda çalışan Google botları Google Ads kalite puanını düşürüp tıklama başı maliyetinizi yükseltir. Bu da reklamlara daha fazla para ödemeniz reklamların bütçesini zorunlu olarak artırmanız anlamına gelmektedir. Bu kriterlerden en basit olanına bir örnek verecek olursak; hem SEO’yu hem de Google Ads’i etkileyen sayfa açılış hızı yani site hızı. Eğer SEO kriterlerinde yer alan gerekli sayfa hızı optimizasyonları yapılmadıysa bu doğrudan reklamların performansını etkilemeye başlar.

Google Ads’in SEO Üzerindeki Etkisi

Google Ads de SEO üzerinde etkilidir denilebilir. Google Ads reklamlarından web sitesine trafik aldıkça dönüşüm oranını artırmış olursunuz. Bu bir ürün olur, herhangi bir içerik olur. Kullanıcının sitede zaman geçirme süresi de böylece uzayabilir. SEO için de web sitesine alınan bu aktif ve faydalı trafik arama motorlarına ben de faydalı bir sayfa olarak burada olmalıyım sinyalini verir.

Kısaca özetlemek gerekirse yazımızdan da anlaşılacağı gibi SEO ve Google Ads karşılaştırmasında hangisi daha faydalı sorusuna cevap verebilmek çok da doğru olmayacaktır. İkisi de aynı SERP’te yer alan, doğrudan rekabet ve etkileşim halinde olan dijital pazarlama araçlarıdır. Dijital pazarlama hedeflerinize giderken bu iki aracı da birlikte senkronize şekilde yürütmek faydalı olacaktır. Eğer bu noktada ihtiyacınız olan iyi bir SEO Uzmanı ve Google Ads Reklam Yöneticisi ise detaylı bilgi için info@wiwico.com adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu