fbpx
SEO

PageRank Nedir, Nasıl Çalışır?

PageRank sistemi genel olarak arama motorlarının (Google, Bing, Yahoo, Yandex, Duckduckgo gibi..) temeli olarak kabul edilir. PageRank sayfaya yöneltilmiş(linklenmiş) backlinklere bağlıdır. Size en kolay yoluyla PageRank sisteminin nasıl çalıştığını aşağıdaki görsel üzerinden açıklamaya çalışacağım.

pagerank

Yukarıdaki Karelerin her biri farklı bir web sayfasını temsil ettiğini düşünelim ve hepsinin 1 oy kullanma hakkı olduğunu varsayalım. Bu oyu bir değer olarak tasvir etmek için de 1 tl para biriminden faydalanalım.

pagerank
pagerank-seo

Gördüğünüz gibi linkler verilmeden önce bütün karelerin 1 tl’si vardı. Linkler verildikten sonra tl’lerin dağılımına göre bir değer sıralama tablosu önümüze çıkıyor.

Değer tablomuzdaki sıralama ne oluyor?

  1. 5tl ile A sayfası
  2. 4tl ile F sayfası

PageRank değerlerine göre sıralama yapan algoritmaya sahip bir arama motoruysa , en yüksek PageRank değeri olan web sayfası doğal olarak en tepeye tırmanıp en üst sırada yerini alır. A ve F sayfalarının en üstte yer alma sebepleri budur. En çok linklenen sayfalar onlar oldukları için ilk sıralara yerleştiler.

İlk sıraya 5tl değeri olan A sayfası yerleşti.(A sayfasına 5tl değer verilme sebebi: F‘de toplanan 4 tl ve artı olarak kendi (A) sayfasının 1tl’siyle birleşmesi oldu.) F’nin oyu 4 oyluk bir etki gösterdi. PageRank‘te temel mantık budur, genel olarak en basit haliyle PageRank böyle çalışır.

B, C, D, E sayfalarına baktığımızda , bunlara bağlı bir link olmadığı için aşağı sıralara göz yummak zorunda kalacaklar.
Bu kalan 4’lü diğer algoritmik kurallara göre sıralamada yerlerini alırlar. Mesela arama motoru, içeriğin ne kadar kendi içinde tutarlı olduğu ve alakalı olduğuna bakarak bir sıralama yapabilir ya da anahtar kelimelerin ne kadar uygun ve gerekli sıklıkta kullanıldığına bakarak bir seçilim yapabilir ( Arama motorunun kendine has algoritmasına göre bu seçilim değişim gösterebilir.)

“Peki her bağlanan backlink bize PageRank değerinde artı değer olarak döner mi?” sorusunu duyar gibiyim. Spamlardan bahsediyorsak. Cevabı şöyle; 2005 ve 2010 yılları arasında bu mantık çalışıyordu yani arama motorları o ayrımı yapmaksızın PageRank değeri sayıyordu spamli bağlantıları da. Bu sorun 2011’de Google‘ın yeni arama motoru algoritmasını yazmasıyla ortadan kalktı. Adı PANDA olan bu sistem kötü kalite ve spam içeren içerikleri avlayan bir avcı modunda çalışmaya başladı. Böylece kaliteli içerik kötü içeriğin üst sıralarında yer almaya başladı.

Kaliteli içerikten kısaca bahsedecek olursak şunları söyleyebiliriz; uzun içerik, kaliteli içerik demek değildir. İçeriğin; gereksiz uzunluktansa , okuyucuyu sıkmaması, akıcı olması, bilgilendirici ve kendi içinde bir bütünlüğü olması önemlidir. Kaliteli içerikte anahtar kelimeler doğru kullanıldığı takdirde SEO uyumlu içerik elde edilmiş olur. Kaliteli içeriğin SEO açısından önemini merak ediyorsanız 2020 SEO Trendleri yazımızı okuyabilirsiniz.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu