fbpx
SEO

Google Search Console İnceleme Aracı

Güncelenen Google Search Console inceleme aracı sayesinde artık sitenizin Google gözünde nasıl gözüktüğü, Js günlükleri, Http yanıtı ve sayfa kaynaklarınız hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz. Gelin birlikte resimlerle inceleyelim.

NASIL ?

 Google, URL inceleme aracındaki yeni özelliklere nasıl erişeceğinizi ve göreceğinizi gösteren bu GIF’i paylaştı:

google search console

BUNA NASIL ERİŞEBİLİRİM ?

Yeni Google Arama Konsolu’na gidin, URL İnceleme aracına tıklayın, bir URL girin ve canlı testi yapın. Ardından, bu URL inceleme aracı içindeki ayarlanan tüm özelliklere “Taranan sayfayı göster” diyerek erişim sağlayabilirsiniz.

YENİLİKLER

Google, HTTP yanıt kodunu görme özelliğini ekledi; böylece Google’ın 200 OK kodu, 404 sayfa bulunamadı kodu, 301 yönlendirme kodu veya başka bir durum olup olmadığını görme imkanı sağladı. Google artık ayrıca Google’ın erişebildiği ve erişemediği sayfa kaynaklarını da göstermektedir. Google size JavaScript günlüğünüzü göstermekte ve ayrıca Google’ın sayfayı nasıl işlediğini gösteren bir ekran görüntüsü de göstermektedir.

NEDEN ÖNEMLİ ?

Google botları tarafından taranan sitenizde varsa hatalı bir durum bunu anlık olarak görebilecek ve SEO açısından zararsız sorunlarınızı çözme imkanı bulacaksınız. Sizde hemen adımları takip ederek sitenizi analiz edip varsa sorunlu bir durum müdahale edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu