fbpx
SEO

Açılış Sayfası Optimizasyonu ve Önemi

Açılış sayfası yani “Landing Page” çeşitli kanallarla ziyaretçilere ulaştırılan linkler sayesinde tıkladıkları ilk sayfadır. Bu kanallar çeşitli reklam kanalları olabilir. E-mail, sosyal medya reklamları, Google Ads… ve daha birçok kanal… Dolayısıyla şunu düşünebiliriz; açılış sayfası ziyaretçilerin sizi ilk ilk tanıdıkları yer olabilir. Bunu düşündüğümüzde bu sayfaların önemini daha iyi kavramış olabileceğinizi düşünüyorum. Çünkü kimse ilk tanınma fırsatının olduğu sayfanın hayal kırıklığı olmasını istemez. Ya ziyaretçiyi tamamen kaybedersiniz bu sayfayla ya da arada bir bağlılık ve sadakat sağlarsınız. Ziyaretçiyi sitenizde kalma veya kalmama konusunda ikna sayfası olarak da düşünebiliriz açılış sayfalarını. O halde açılış sayfalarının optimizasyonu nasıl yapılır, açılış sayfalarında mutlaka göz önünde bulundurulması gereken önemli kriterler nelerdir inceleyelim.

Açılış sayfa hızı

Açılış sayfa hızının iyi bir performans göstermesi açılış sayfaları için en önemli olmazsa olmaz kriterdir. Sayfa en fazla 2-3 saniye içerisinde yüklenmelidir ki ziyaretçi sıkılıp sayfayı terketmesin. Açılış sayfası optimizasyonu için;

-Css, js dosyaları optimize edilmelidir.

-Fotoğraflar ve videolar optimize edilmelidir.

-Wordpress bir siteniz varsa gereksiz eklentiler devre dışı bırakılmalı.

-Sunucu konusunda hassas davranmalısınız. Eğer site trafiğiniz ve verileriniz yüksekse daha maliyetli olsa da mağdur olmamak açısından paylaşımsız sunucu kesinlikle tercih edilmelidir. Eğer o kadar yüksek trafiğiniz yoksa paylaşımlı sunucu da tercih edilebilir. Burada önemli olan hususlardan biri de sunucu firmanızın güvenilir ve hemen size geri dönüş sağlayabilecek teknik destek ekibinin bulunmasıdır.

Açılış sayfası başlıkları siteye girme sebebiyle örtüşmeli

Çeşitli kanallar vasıtasıyla sitenize gelen ziyaretçiler hangi amaçla geldiyse başlıklar ve sayfa içeriği o şekilde olmalıdır. Örneğin; giyim üzerine bir e-ticaret sitesine sahipseniz, kadın pantolon için yönlenen bir sayfada başlığı erkek pantolonu olarak gören ziyaretçi direkt sayfayı terkeder. Böylece Bounce Rate dediğimiz siteden hemen çıkma oranı yüksek olur. Bu da Seo açısından istemediğimiz bir durumdur.

Kullanıcı Deneyimi ile özdeşleşmeli

Sayfa tasarımı ziyaretçileri cezbedecek şekilde olmalı. Tasarımı, kullanışlı olması, butonlar, call to action lar kullanıcının dikkatini çekecek şekilde ve aktif çalışıyor durumda olmalıdır.

Mobil kullanıma uygun olmalı

Web sitesi mobil uyumlu olmalı. Günümüzde artık neredeyse çok az sayıda da olsa eski tip siteler yer almakta. Eğer siz de sitenizi henüz güncellemediyseniz mobil uyumlu web sitesine acil olarak geçiş yapmalısınız.

Açılış sayfaları optimizasyonu seo açısından büyük önem taşımaktadır. Reklamlarınızın, organik arama sonuçlarınızın verimli hale gelebilmesi için bu optimizasyonlar mutlaka yapılmalıdır. Ürün ve hizmetleriniz böylece daha iyi bir şekilde hedeflenen kitleye ulaşmış olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu