fbpx
SEO
Trend

2020 SEO Trendleri Nelerdir?

2020 SEO Trendlerini konuşmadan önce 2019 yılını SEO açısından değerlendirmek gerekir. 2019 yılında Google’ın yaptığı çekirdek algoritma güncellemeleri ve ara yüzde yaptığı bazı değişiklikler tüm web sitelerinde farklı sonuçlara sebep olmuştur. Belki önceden ilk sayfalarda yer aldığınız anahtar kelimelerde sıralama kaybı yaşamış olabilirsiniz ya da sıralamaya girmeyen anahtar kelimelerinizde bir iyileşme görülmüş olabilir. Hepimiz algoritma güncellemelerinin olumlu ya da olumsuz çeşitli etkilerini web sitelerimizde görmüş olduk. Özellikle 2019’un son Çekirdek güncellemesi Bert ile Google’ın artık sistematik içerikler yerine insanlara yönelik içeriklere daha çok önem verdiğini görmüş olduk.

2020 yılında Google hangi yeni güncellemeleri ile karşımıza çıkar bilinmez. Bizler 2019’daki değişiklikleri baz alarak yeni trendleri ve yapılması gereken temel optimizasyonları 2020 planlarımıza dahil etmeliyiz. Arama motorları için gerekli optimizasyonları yapıp hazırlıklı olmalı fakat içeriklerimizi insanların sorgularına ve faydalarına göre hazırlamalıyız.

2020 SEO Trendlerini inceleyelim o zaman:

1- Featured Snippets

Google’da bir anahtar kelime veya merak ettiğiniz bir soruyu arattığınızda “position zero” dediğimiz şekilde bir sorgu sonucu elde edebilirsiniz. İşte bu alan Featured Snippets alanıdır ve 2019’da olduğu gibi 2020 yılında da oldukça önemli olmaya devam edecektir. Örneğin; Google a “2020 Grafik Tasarım Trendleri Nelerdir?” araması yapıldığında 2020 Grafik Tasarım Trendleri yazımızın “Featured Snippets” olarak alındığını görebilirsiniz.

featured-snippets

2- Sesli Arama Optimizasyonu

Sesli aramanın 2020 yılında %50’den fazla olması öngörülüyor. Bu durumda websitesi içeriklerinin sesli aramalara göre optimize edilmesi gerekiyor. Sesli arama optimizasyonu için anahtar kelimelerinizi daha özenli kullanmalısınız. Sesli arama nasıl aranabileceğinizi bilmeli ona göre anahtar kelimelerinizi çeşitlendirmelisiniz. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmak sesli arama için yapılabilecek optimizasyonlardan biridir. Sitenizde sık sorulan sorulara da yer vererek sesli aramalarda kendinize doğru karşılığı bulabilirsiniz.

sesli-arama-optimizasyonu

3- Kaliteli İçerik

2020 SEO trendleri arasına tabi ki de vazgeçilmez kriterlerimizden olan “Content is king.”-“İçerik kraldır.” dediğimiz kaliteli içeriği de eklemezsek olmaz. Zaten mantıklı olarak da düşünüldüğünde faydalı ve kaliteli içeriği olmayan bir web sitesine ziyaretçiler neden gelsin? Reklam vs yoluyla geldi diyelim, neden uzun süre ziyaretçi web sayfalarınızda kalsın?

kaliteli-içerik

Web sitesi ziyaretçilerinize kaliteli ve okunabilir bir içerik sunmazsanız Bounce Rate denilen siteden hemen çıkma oranınız yüksek olur. Bu da Google’ın sevmediği, SEO açısından dezavantajlı bir durumdur. Daha önceki yıllarda 300-400 kelimelik, sonraki senelerde 600 kelimelik yazılar Google nezdinde değerli kabul edilirken artık 2000+ kelimelik yazılar tavsiye edilmektedir.

4- Video İçerik

Türkiye’de okuma oranının düşük olduğunu düşündüğümüzde video içeriklerin ne kadar kıymetli olduğunu söyleyebiliriz. Aslında Instagramın bile neden bu kadar revaçta olduğunu anlayabiliriz. Çok yazı yok, görsel odaklı, video içerikler var gibi gibi. Zaten etkileşim ve performansın daha iyi olması için Facebook ve Instagramda reklam verirken görseldeki yazı oranınızın maksimum %20 olma gerekliliği bu durumun kanıtlarından biridir.

video-içerik

Dolayısıyla yazı içeriği dışında video içeriğe de önem vermelisiniz. Rakiplerinizden daha farklı içerikler üretmek, sitede geçirilen süreyi artırmak SEO açısından kıymetli ve fark yaratacak adımlardır.

5- Mobil Uyum

2020 SEO Trendlerinde de vazgeçilmez özelliklerden biri tabi ki de mobil uyum. Bir klişe haline gelmiş mobil uyumlu olma gerekliliğini kullanıcı deneyiminin bu kadar önemli olduğu zamanda hala uygulamayan siteler var tabi ki. We Are Social ve HootSuite tarafından yayınlanan Küresel Dijital Raporu 2019 verilerine göre Türkiye’deki toplam 82,44 milyonluk kişinin 76,34 milyonu mobil kullanıcısı ve 59,36 milyon kişi de internet kullanıyor. Bu da demek oluyor ki nüfusun %93’lük kısmı mobil cihaz kullanıcısı, %72’lik kısmı internet kullanıcısı. Eğer siz hala mobil uyumlu siteler yapmıyorsanız gelebilecek tüm potansiyel müşterileri kendi ellerinizle itmiş oluyorsunuz.

wearesocialraporu

Kısacası mobil uyumlu web siteniz ile yazılarınız daha iyi okunabilsin, videolarınız daha iyi izlenebilsin ki amacınıza hızlı adımlarla ulaşabilin.

mobil-uyum

6- Mobil Aramalarda “Favicon”

Mobil arama sorgusunda web sitelerini “Favicon”larla birlikte gösterme geçtiğimiz yıl başladı. Dolayısıyla bu da aslında mobil SEO kriterlerinden biri olmuş oldu. Siz de 2020 SEO Trendlerini uygulamak istiyorsanız web sitenize mutlaka “Favicon” eklemenizi öneririz.

google-favicon

7- SSL Sertifikası

Önceden yalnızca ödeme altyapısı bulunan e-ticaret siteleri için SSL sertifikası gerekliydi. Fakat şuan baktığımızda tüm siteler için SSL sertifikasının olması avantajlı bir durumdur. Google SEO’nun bir kriteri olarak SSL sertifikasıyla site güvenliği olan sitelere öncelik vermektedir.

ssl-sertifikası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu